Makarona të dehura

Read Time:44 Second

Po po… mund t’i dehim edhe makaronat! Emrin makarona të dehura kjo pjatë e ka marrë për shkak të salcës aromatike me verë të kuqe.

Përbërësit:

  • 1 pras
  • 400 gr makarona
  • 1 gotë verë e kuqe
  • 50 gr djath pecorino ose kaçkavall
  • 30 gr gjalp
  • Kripë
  • Piper
  • Arrë moskat
  • 1 lugë e vogël sheqer

Pregatitja:

Makarona të dehura

E grijmë imët prasin dhe e kavërdisim bashkë me gjalpin në tigan. Më pas shtojmë verën sheqerin dhe arrën moskat dhe i lëmë për disa minuta në zjarr mesatar. Masën e pregatitur e hedhim në një mikser dhe aty shtojmë kripën dhe piperin dhe e grijmë deri sa të përftojmë një salcë homogjen. E hedhim sërisht salcën në tigan dhe shtojmë pak ujë nga zierja e makaronave. Shtojmë mbi të makaronat dhe djathin e grirë. Kjo pjatë mund të serviret me disa feta djathi dhe disa rrathë të hollë prasi.

Përgatiti: Romina Ziu

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Ide origjinale si ndërtohet pema e familjes / Foto
Next post Shkodra – Albania