Categories
Lifestyle

Maska për fytyrën të bëra vetë

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Të kesh një lëkurë të hidratuar, të butë dhe me shkëlqim nuk është e thënë të shpenzosh shuma marramendëse.

Janë produkte të  cilat gjithkush nga ne i ka në shtëpi dhe që mund të përdoren shumë lehtësisht, pa kosto të madhe dhe me sigurinë që i ke bërë vetë.

Ja dhjetë maska për fytyrën të cilat ushqejnë lëkurën, heqin pikat e zeza dhe aknet:

Limoni– Pastron poret, dhe lufton pikat e zeza dhe aknet. Hidratues.

Argjili– Eleminon papastërtitë dhe dhuron shkëlqim. Pastrues

Karboni– E forcon por dhe i jep butësi lëkurës duke e pastruar. Eksfoliues.

Çokollata– Përmban antioksidant dhe lufton radikalet e lira. Hidratues.

Mjalti– Ushqen lëkurën në thellësi dhe lufton tharjen e saj.

Portokalli– Rregullon prodhimin e kolagjenit dhe elasticitetin. Antirudhë.

Avokado– Ndihmon lëkurën të ruajë elasticitetin. Antistres

Kivi– I jep vitamina organizmit dhe hidraton në thellësi. Ristruktures.

Kripa– Heq papastërtitë dhe oksigjenon lëkurën. Pastrues.

Kajsia– E pasur me vitamina i jep lëkurës shkëlqim. Zbutës.

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *