Aktualitet

‘Mbretërit e drogës’ në Vicenza, shkatërrohet organizata shqiptare e trafikut

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Dy vite hetime janë dashur për të shkatërruar një organizatë kriminale shqiptaro-italiane që furnizonte me kokainë e marijuhanë komunën e Vicenza-s në Itali. Organizata prej 10 anëtarësh ishte lider në shpërndarjen e drogës në provincë në sasi të “vogla dhe të mesme”, raportojnë mediat italiane. Anëtarët ishin edhe sipërmarrës (mes tyre edhe një pronar i një pike të shitjes së makinave), të tjerët persona me profesion dhe menaxherë.

Hetimet

Këtë të martë, policia lokale ka dhënë detaje lidhur me hetimet.

Operacioni u quajt “Kukulla” (pupazzo) për shkak se anëtarët e organizatës e përdornin shpesh këtë emra kukullash për mbulim, duke mos përmendur emrat e njeri-tjetrit në bisedat telefonike.

Hetimet nisën dy vite më parë pasi një klient, kur një sipërmarrës nga Vicenza i cili u dhunua pasi nuk pagoi një borxh, kërkoi ndihmën e policisë. Në këtë pikë, me dakortësimin e agjentëve, biznesmeni la një takim në një bar me personin të cilit i detyrohej para. Dhe kështu erdhi arrestimi i parë.

Mes personave që u arrestuan qysh në fillim të hetimeve ishin dy Italinë me banim në Vicenza, Fabio Di Maggio e Massimo Marcello Taverni, të dy 45 vjeç. Ishte pikërisht ky i fundit që kishte për detyrë të mblidhte paratë e personave që nuk kishin paguar për ‘mallin’ e marrë, duke përdorur metoda kërcënuese.

Piramida

Struktura e organizatës kishte formë piramidale dhe në krye të saj qëndronte Ahmet Balla, 39 vjeç, i cili kishte mbështetje dy nipat e tij, vëllezërit Mario dhe Sabrino Kertusha, respektivisht 26 dhe 23 vjeç.

Nga hetimet është zbuluar se detyra e këtij të fundit ishte të shkonte në Spanjë dhe në disa provinca të rajonit të Lombardisë për t’u furnizuar me marijuhanë dhe kokainë, që më pas shpërndahej në komunën e Vicenza-s.

Pjesë e grupit ishin edhe dy gra, Gaia Vergani, 22-vjeçare italiane nga Liguria, por me banim në Vicenza për vite me radhë dhe Nada Blagojeviç, 56 vjeçe, boshnjake, e cila bashkëjetonte prej vitesh me Marcello Taverni-n. Ajo punonte si arkëtare dhe kishte detyrë të transferonte paratë në llogari të pastra.

Pjesë e bandës ishin edhe Dario Gagliardi, 56 vjeç, ne origjinë nga rajoni Lazio; Salvatore Santonastasio, 30 vjeç, napolitan dhe Halidou Bandaogo, 57 vjeç, ndonëse roli i kësaj të fundit ishte dytësor.

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Comment here