SHBA, 50 vjet nga fluturimi i parë në orbitë

SHBA, 50 vjet nga fluturimi i parë në orbitë

20 Shkurt 2012 / SHBA, shënuan dje 50-vjetorin e fluturimit të parë amerikan në orbitë. Më 20 shkurt të vitit 1962, astronauti Xhon Gllen është nisur prej bazës Kejp Kanaverall me sondën Atlas në orbitën rreth Tokës. Fluturimi i tij u bë pothuajse një vit pas fluturimit të astronautit sovjetik, Juri Gagarin, që ishte misioni…

Pse shkaktohet dhe si mund të kurohet koliti

Pse shkaktohet dhe si mund të kurohet koliti

Masat që merren për parandalimin e sëmundjes dhe regjimi ushqimor që duhet të ndiqet Koliti është një sëmundje, nga e cila vuajnë një e treta e shqiptarëve, megjithëse shumë pak dinë ta vetëkurojnë këtë sëmundje. Shumë prej të sëmurëve që vuajnë nga koliti, i nënshtrohen një terapie për një kohë të gjatë me ilaçe dhe…

Milingiti tek femijet, si shfaqet dhe si duhet ta parandalojme / Flet Imelda Zeqo

Milingiti tek femijet, si shfaqet dhe si duhet ta parandalojme / Flet Imelda Zeqo

Flet Imelda Zeqo, mjeke infeksioniste .Virozat që qarkullojnë në këtë stinë. Si shfaqet sëmundja e milingitit, dëmet që sjell ai në organizëm. Gripi, vaksinat e reja për këtë vit. Simptomat dhe si transmetohet virusi. Grupmoshat më të rriskuara që duhet të vaksinohen Me uljen e ndjeshme të temperaturave, vendi ynë është përfshirë nga një valë…

Goditja e fundit për gurët në veshka
|

Goditja e fundit për gurët në veshka

Shkaqet e krijimit të gurëve në veshka, shpesh janë të panjohura. Mënyra të caktuara të të ushqyerit mund të jenë shkak për formimin e gurëve tek njerëz të ndjeshëm, megjithatë shkencërisht nuk besohet se konsumi i ushqimeve specifike nga persona të ndjeshëm shkakton formimin e gurëve në veshka. Një person që ka familjarë me gurë…