AktualitetAnaliza

Përse Greqia këmbënguli për dekada që ti varros ushtarët e saj në Shqipëri, ndryshe nga Italia?!

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Agjencia franceze e lajmeve AFP I ka kushtuar një shkrim marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Greqisë, për çështjen e ushtarëve grek të vrarë në territorin tonë gjatë luftës italo- greke në vitet 1940-1941. Sipas AFP, ministria e Jashtme e Greqisë e quan këtë, një moment historik.

“Fushata e vitit 1940-41 në Shqipëri, ku sulmi italian u zmbraps përkundrejt të gjitha shanseve, përkujtohet çdo vit në Greqi dhe është i pari sukses i Aleatëve ndaj fuqive të Boshtit”, shkruan agjencia.

Gjithashtu në këtë artikull theksohet se Greqia ka dekada që lufton për këtë marrëveshje, që më së fundi e arriti me qeverinë Rama.

“Greqia e ka kërkuar diçka të tillë prej dekadash. Detajet u miratuan në nëntor, edhe pse marrëveshja origjinale në parim është përmbyllur në vitin 2009”, thuhet në shkrim.

Por ajo që bie në sy në këtë artikull është analiza për prapavijën e kësaj këmbëngulje të grekëve, për ti varrosur të githë ushtarët e saj të rënë në luftë me Italinë në Shqipëri, ndryshe nga kjo e fundit që i transferoi eshtrat e ushtarëve, në vendin e saj

“Shqipëria dhe Italia kanë arritur një marrëveshje të ngjashme, për të riatdhesuar eshtrat e më shumë se 6 mijë ushtarëve italianë. Por Greqia, e cila ka një minoritet etnik në jug të Shqipërisë, dhe që në të kaluarën ka kërkuar të aneksojë rajonin, gjithmonë ka insistuar që të rënët e saj të mbeten në shtetin fqinj. Trajtimi i minoritetit grek në Shqipëri është burim i përsëritur tensionesh mes dy shteteve”, thuhet në këtë shkrim të AFP.

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Comment here