Rusi, Erdogan dhe Putin bisedojnë për luftën në Siri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të takohet javën e ardhshme në Soçi, me presidentët e Turqisë dhe Iranit, për të diskutuar për luftën disa vjeçare civile në Siri, kanë njoftuar sot përfaqësues të Kremlinit.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha reporterëve se Putini, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe presidenti i Iranit, Hassan Rohani, do të takohen në Soçi të Detit të Zi, më 24 nëntor.

easy healthy recipes
Secret Offers Expire Soon! Click Here Now To Find!

Ky do të jetë takimi i parë trepalësh dhe do të fokusohet në reduktimin e dhunës në Siri dhe për çështjet e ndërlidhura me dërgimin e ndihmave humanitare në rajon, kanë thënë zyrtarët.

Moska , Ankaraja dhe Teherani, po ashtu i sponzorizojnë bisedimet e ndara në kryeqytetin Astana të Kazakistanit, ku përfshihen palë të ndryshme të luftës civile gjashtëvjeçare dhe do të fokusohen në çështjet e formimit të zonave de-eskaluese në rajonet kryesore të Sirisë.

Për Sirinë diskutohet edhe në Gjenevë, ndërsa këto bisedime sponsorizohen nga Kombet e Bashkuara dhe fokusohen në gjetjen e zgjidhjes politike në këtë vend të përfshirë nga lufta.

Rusia dhe Irani e mbështesin presidentin e Sirisë, Bashar al-Assad, në këtë konflikt, ndërsa Turqia dhe Shtetet e Bashkuara, i përkrahin grupet e ndryshme kryengritëse, që luftojnë kundër qeverisë së presidentit, Bashar al-Assad.

Nga lufta civile në Siri, janë vrarë më se 330 mijë njerëz, pastaj 1.6 milion vetë janë refugjatë, ndërsa afro 5 milionë njerëz janë zhvendosur brenda Sirisë.

Similar Posts