Sangria është një pije alkoolike e ëmbël me origjinë spanjolle, që shërbehet e freskët dhe konsumohet jashtë vakteve. Emri “Sangria” e ka prejardhjen nga fjala sangre, që do të thotë gjak, për shkak të ngjyrës së kuqe që ka . Kjo pije ka shumë variante recetash dhe ne do t’ju paraqesim një prej tyre. Gjithsesi linja bazë e Sangrias është : verë e kuqe, fruta dhe sheqer.

Përbërësit:

1 liter verë e kuqe

120 gr sheqer

1 shkop vanilje

2 shkopinj kanellë

6 copë karafil

1 gotë e vogël Brandy

1 mollë

2 portokall

2 limon

2 pjeshkë (mund të zëvendësohet më luleshtrydhe ose çdo lloj fruti tjetër )

500 ml ujë me gaz

Pregatitja

Zgjedhim një tas të madh mjaftueshëm që mund të mbaje përbërësit kryesorë si vera, sheqerin, likerin (brandy), aromatizuesit, po ashtu edhe lengun e një limoni dhe portokalli. Këto përbërës fillojmë t’i përziejmë mirë me njëra-tjetrën.

Më pas lajmë frutat, i heqim farat mollës dhe pjeshkëve dhe i prisim në kubik. Prisim në kubik edhe gjysmëm limoni dhe portokalli. Gjysmat e mbetura të limonit dhe portokallit i presim në feta .

I hedhim frutat tek tasi i verës dhe i përziejmë të gjitha bashkë. E vendosim Sangrian (masën) në frigorifer për disa ore (të gjithë natën nëse është e mundur). Kjo pasi e kemi mbuluar tasin me qese kuzhine. Në momentin e servirjes shtojmë ujin me gaz dhe pak akull.

Përgatiti: Romina Ziu