Categories
Shëndet

Ja sekreti si të bëjmë gjumë të qetë

Ndodh shpesh të themi se gjatë ditës ndihemi të lodhur, se nuk kemi përqëndrimin e duhur, humorin dhe aftësinë për të bërë diçka. Gjithçka lidhet me gjumin dhe me aktivitetin e trurit tonë. Nëse flini aq sa duhet dhe siç duhet, ju do shihni që gjithçka do të jetë normalizuar.

Sekreti si të bëjmë gjumë të qetë?

Ja se cilat janë rregullat që duhet t’i vendosni vetes!

1. Respekto oraret

Flini çdo natë në të njëjtën orë. Vini re se kur ndjeni lodhje në mbrëmje, e kur të mos i rezistoni dot më, atëherë shkoni në shtrat për të fjetur.
Zgjohuni në mëngjes gjithmonë në një orë fikse. Do shihni se nëse respektoni çdo natë orarin e gjumit, po në të njëjtën orë do zgjoheni çdo ditë, pa pasur nevojë për alarm.

2. Ndonjëherë “gjumë pasditeje”

Gjumë të shpejtë, për të rikthyer orët e humbura. Nëse ndodh që gjatë një dite nuk keni respektuar orarin e gjumit, atëherë rikuperojeni atë me dhjetë minuta. Do e shihni që do ndiheni më të freskët dhe më të çlodhur.

3. Shmang gjumin para gjumit

Jo gjumë, përpara gjumit. Ndodh të “kapni mat” veten ndonjëherë e të shihni se jeni duke fjetur në divan gjatë orëve të mbrëmjes. Zgjohuni! Bëni diçka që t’ju vërë në lëvizje dhe jini të përpiktë me orarin që i keni çdo natë.

Image by Enrique Meseguer from Pixabay
Categories
Dieta

Dieta për të qenë më aktiv dhe me energji

Ka prova se duke ndryshuar dietën tuaj, ju mund të ndryshoni metabolizmin dhe substancat kimike të trurit, procese që në fund do të ndikojnë në nivelin tuaj të energjisë dhe humorit.

Si të fillosh:

Ushqimet mund të rrisin energjinë tuaj duke ju furnizuar me kalori, duke shtyrë trupin tuaj për të djegur kaloritë në mënyrë më efikase, dhe, në disa raste, duke furnizuar me kafeinë. Për një humor më të mirë, ushqimet më të mira janë ato që të ndihmojë për të mbajtur të qëndrueshme sasinë e sheqerit  në gjak dhe stimulojnë kimikate të trurit që ju bëjnë të ndjeheni mirë.

Karbohidrate të zgjuara:

karbohidratet ne ushqime

Karbohidratet janë me rëndësi jetike për rritjen e energjisë dhe humorit. Ato janë burim karburanti i preferuar për trupin, plus ato rrisin nivelin e substancave kimike pozitive të trurit, siç është serotonina. Çelësi është që të shmangin ëmbëlsirat, të cilat shkaktojnë hollimin e sheqerit të gjakut, duke ju bërë të ndiheni të lodhur dhe me jo në humor.

Në vend të kësaj, zgjidhni drithërat si gruri (buka), oriz ngjyrë kafe, dhe drithëra. Trupi juaj absorbon drithërat më ngadalë, duke mbajtur nivelet e sheqerit në gjak nivelet e energjisë të qëndrueshme.

Bajame dhe lajthi:

bajame dhe lajthi

Këto arrorë janë të pasur me proteina dhe magnezium, një mineral që luan një rol kyç në konvertimin e sheqerit në energji. Duke qenë i ulët në magnez mund të drenazhojë energjinë tuaj. Burime të mira të magneziumit përfshijnë drithërat, veçanërisht drithëra të papërpunuara, si edhe peshku.

Uji:

uje i fresket

Të qëndrosh i hidratuar ndihmon për të shmangur lodhjen. Disa studime sugjerojnë që  dehidrati ul apo mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj në thithjen e energjisë. Zgjidhja është e thjeshtë – Pini ujë ose pije të tjera pa sheqer gjatë gjithë ditës.

Prodhime të freskëta:

Fruta dhe Perime

Një tjetër mënyrë për të qëndruar të hidratuar dhe me energji është duke ngrënë fruta të freskëta dhe perime, të cilat natyrisht janë plot me ujë. Për shembull, një mollë e freskët apo edhe pak selino janë shumë të mira. Ushqime të tjera që ndihmojnë hidratimin janë makaronat, që e thithin ujin e tyre gjatë gatimit.

Caji:

caj

Ju mund të merrni kafeinë nga çaji. Studimet tregojnë se ajo mund të përmirësojë vigjilencën, kohën e reagimit, dhe kujtesën. Dhe vetëm me një gotë çaj, ju mund të largoni një pjesë të stresit tuaj.

Cokollata e zezë:

200375448-001  Sweet Chocolate

Lajme të mira: E dinit që pak çokollatë e zezë mund të rritë energjinë dhe humorin tuaj. Kjo ndodh për shkak të kafeinës në çokollatë.