Gjumë të qetë nga ngjyra blu në dhomën e gjumit / Ju largon stresin

Gjumë të qetë nga ngjyra blu në dhomën e gjumit / Ju largon stresin

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ka një efekt qetësues dhe dominon dhomat e ndenjes. Po dhoma e gjumit? Blu, e kaltër nuk ka rëndësi, mjafton të luani me nuancat e blusë. Ky nuk është supozim,…

Lule… në kornizë!

Lule… në kornizë!

Besoj se të rrallë do të jenë njerëzit të cilët nuk i duan lulet. Edhe në rast se jo të gjithë e kanë kohën apo luksin që të kujdesen për to (lule me vazo) në shtëpi, të gjithëve u pëlqen ideja që të kenë një vazo me lule të freskëta. Ekspertët e mjedisit por edhe…

Çfarë relaksi na vjen nga prania e një dritareje në mes të shtëpisë?

Çfarë relaksi na vjen nga prania e një dritareje në mes të shtëpisë?

Kur themi fjalën “dritare” secili nga ne do ta mendonim atë si një pjesë e pashmangshme e shtëpive tona, që shpesh herë, nuk ka ndonjë rëndësi të veçantë, veçse të “reklamojë” një perde të vendosur sipër. Por, me një dozë më të madhe të kreativitetit, ne mund ta kthejmë një dritare në një vend funksional,…

Ide si të mobilojmë kuzhinën kur kemi pak hapësirë

Ide si të mobilojmë kuzhinën kur kemi pak hapësirë

Si të mobilojmë kuzhinën… Keni një hapësirë tepër të vogël për kuzhina dhe nuk dini si ta arredoni? Ndonjëherë jo vetëm hapësirat e mëdha kemi mundësi t’i arredojmë bukur. Kur përballemi me ambiente shumë të vogla, tashmë nuk duhet të kemi më frikën së gabojmë. Ka shumë mënyra për të arreduar shumë bukur një kuzhinë…

Dekoroni shtëpinë tuaj në vjeshtë: detaje që nuk kushtojnë

Dekoroni shtëpinë tuaj në vjeshtë: detaje që nuk kushtojnë

Detaje interesante dhe që nuk i kushtojnë buxhetit tuaj, ju ndihmojnë të dekoroni shtëpinë gjatë stinës së vjeshtës. Bimë të thata, grurë, misër, gështenja, arra, kunguj, lajthi apo edhe gjethe të rëna janë mjetet që ju duhen për këtë stinë. Sigurisht, edhe pak kreativitet. Për më tepër ndiqni fotot:  

Ndriçimi i shtëpisë LED, trendi më i ri

Ndriçimi i shtëpisë LED, trendi më i ri

Ndriçuesat LED janë bërë kohët e fundit shumë të popullarizuara për dekorimet në shtëpi. Ato mund të përdoren në të gjithë shtëpinë tuaj dhe kanë një numër të madh avantazhesh në krahasim me llampat tradicionale për ndriçim elektrik. Ne jemi mësuar që këtë lloj ndricimi ta shohim në ambiente publike si restorante,bare etj. Por në…