Categories
Kuzhina

“Sangria”, Koktejli spanjoll i dashurisë

Sangria është një pije alkoolike e ëmbël me origjinë spanjolle, që shërbehet e freskët dhe konsumohet jashtë vakteve. Emri “Sangria” e ka prejardhjen nga fjala sangre, që do të thotë gjak, për shkak të ngjyrës së kuqe që ka . Kjo pije ka shumë variante recetash dhe ne do t’ju paraqesim një prej tyre. Gjithsesi linja bazë e Sangrias është : verë e kuqe, fruta dhe sheqer.

Përbërësit:

1 liter verë e kuqe

120 gr sheqer

1 shkop vanilje

2 shkopinj kanellë

6 copë karafil

1 gotë e vogël Brandy

1 mollë

2 portokall

2 limon

2 pjeshkë (mund të zëvendësohet më luleshtrydhe ose çdo lloj fruti tjetër )

500 ml ujë me gaz

Pregatitja

Zgjedhim një tas të madh mjaftueshëm që mund të mbaje përbërësit kryesorë si vera, sheqerin, likerin (brandy), aromatizuesit, po ashtu edhe lengun e një limoni dhe portokalli. Këto përbërës fillojmë t’i përziejmë mirë me njëra-tjetrën.

Më pas lajmë frutat, i heqim farat mollës dhe pjeshkëve dhe i prisim në kubik. Prisim në kubik edhe gjysmëm limoni dhe portokalli. Gjysmat e mbetura të limonit dhe portokallit i presim në feta .

I hedhim frutat tek tasi i verës dhe i përziejmë të gjitha bashkë. E vendosim Sangrian (masën) në frigorifer për disa ore (të gjithë natën nëse është e mundur). Kjo pasi e kemi mbuluar tasin me qese kuzhine. Në momentin e servirjes shtojmë ujin me gaz dhe pak akull.

Përgatiti: Romina Ziu

Categories
Argëtim

Jo vetëm në ditën e Shën Valentinit

Të gjithë ne jemi pak të çuditshëm. Jeta në vetvete është e çuditshme. E të gjithë ne gjejmë dikë, të çuditshëm si vetja, bashkohemi me të, në një çmenduri të përbashkët të quajtur-dashuri e vërtetë!

Ndiqni videon e mëposhtme, një thirrje e fuqishme dashurie dhe pamje prekëse.

Categories
Travel

10 qytetet për një Shën Valentin romantik

1. Venecia

VeneciaNëse Venecia nuk do të ekzistonte, do të na duhej ta shpiknim…dhe sërisht nuk do të kishim arritur dot kurrë të krijonim të njëjtin perfeksion. Arkitektura marramendase dhe gondolat e famshme veneciane janë ikonat e këtij qyteti fantastik dhe super romantik. Jo më kot Venecia qëndron prej shumë kohësh tashmë në krye të listës të qyteteve më të bukura dhe më romantike. E kush nuk do të donte të ishte për një Shën Valentin në Venecia…?!

2. Parisi

Parisi

I quajtur ndryshe si qyteti i Dashurisë, Parisi mund të jetë një zgjidhje shumë e mirë për të kaluar Shën Valentinin.. sidomos për ju që keni kohë të dashuruar. Nën dritën e hënës, dukë udhëtuar në Champs Elysee e duke e përfunduar udhëtimin tuaj në këmbët e Kullës Eiffel, mund t’i dhuroni një unazë vajzës suaj të zemrës duke e bërë atë të lumtur pafundësisht. Parisi është aty për të gjithë ju që dëshironi një Shën Valentin mbushur me surpriza, sepse në Paris dashuria ndihet në ajër.

3. Praga

PragaQyteti i Pragës mund të jetë gjithashtu një mundësi shumë e mirë për të kaluar një Shën Valentin romantik. Kryeqyteti i Çekisë ofron për të gjithë vizitorët pamje fantastike të qytetit të vjetër e shumë të madh, shoqëruar me pamjet nga ura të lumit që përshkon qytetin. Nëse mendoni se dëshironi të vizitoni një qytet me histori e romantik. Praga është zgjidhja e duhur.

4. Firence

FirenceFirence është sigurisht një ndër qytetet e lashtë të periudhës së Rilindjes Italiane. Ambjentet ende paksa të asaj kohe dhe veprat e mëdha artistike të Mikelanxhelos dhe të Botticelit. Mund të shikoni qytetin nga Piazza Duomo ose nga piazza e Mikelanxhelos. Dhe në përfundim të turit tuaj romantik në qytet, mos harroni të jepni një puthje romantike në “Urën e Vjetër” dhe të shijoni një darkë nën dritën e qirinjve me kuzhinën dhe verën e famshme italiane.

5. Roma

RomaNjë qytet që vjen nga lashtësia, ju ofron një zgjidhje të mirë për të gjithë ju që dëshironi të vizitoni së bashku historinë e Romës së famshme të Gladiatorëve. Ndërkohë që jeni atje mos harroni të hidhni monedha në shatërvanet e shumtë të qytetit dhe të shprehni dëshirat tuaja.. ndoshta ju realizohen.

6. Verona

VeronaE si mund të linim jashtë listës Veronën e Romeos dhe të Xhulietës. Për shkak të historisë më të famshmë dhe më tragjike të dashurisë, Verona është një ndër pikat më të bukura turistike ku mund të vizitoni shumë gjëra sëbashku. Shkoni tek ballkoni i Xhulietës dhe mos harroni të mbyllni emrat tuaj në drynët e dashurisë. Shëtisni në rrugicat e Veronës dhe jetoni në qytetin e vjetër plot kulturë e dashuri.

7. Viena

VienaKy qytet duket sikur është krijuar për ecje romantike dorë për dore, me rrugët monumentale e sheshet rrethore. Kudo të duket se dëgjon muzikën e Mozartit qoftë edhe nëpër rrugë. E kur mendon se je lodhur pranë kishës Shën Stephan mund të merrni një karrocë me kuaj për të vazhduar shëtitjen tuaj tanimë si nëpër përralla më kuaj të bardhë. Vizitoni edhe pallatet mbretërore dhe muzeumet për tu ndjerë si një çift mbretëror.

8. Santorini

SantoriniSantorini, një ishull i vogël vullkanik, i krijuar për të qënë një nga ikonat e turizmit grek. Me shtëpia të vogëla të bardha e me çati tipike në ngjyrën blu, Santorini është imazhi më i mirë përfaqësues i Greqise. Në vitin 2011, është shpallur ishulli më i bukur në botë nga gjigandi mediatik BBC. Prej vitesh ishulli i bukur mbi kodër i Santorinit është një ndër pikat më të vizituara në Europë dhe konsiderohet si një ishull shumë romantik. Në këtë ishull janë xhiruar edhe shumë komedi romantike. Pra nëse keni mundësi, Santorini mund të jetë arratisja juaj romantike.

9. Buenos Aires

Buenos AiresNëse keni një shpirt pasionant dhe doni të vizitoni një vend ndryshe, Buenos Airesi në Argjentinë mund të jetë vendi i duhur për ju. Qyteti i Tangos është një miksim sensual i elegancës europiane dhe joshjes Amerikano latine. Me një arkitekturë monumentale, bulevardet e medha dhe darkat jashtë, Buenos Aires është qyteti i duhur për pasion.

10. Rio De Janeiro

Rio De JaneiroNjë ndër qytetet më të mëdha të Amerikës Latinë, Rio De Janeiro është gjithashtu një vend shumë i bukur për t’u vizituar për Shën Valentin. I njohur si qyteti i karnavaleve, Rio ka dhe anën e saj romantike. Plazhet e bukur e pafund buzë qytetit, janë gjithmonë aty për çdo arratisje nga qyteti për pak qetësi. Nëse pëlqeni të shikoni peisazhet dhe të fotografoni, mund të vizitoni monumentin më të madh në vend, atë të Jezu Krishtit dhe nga andej të zbrisni sërisht në qytet me teleferik duke parë kështu edhe të gjithë Rion.

Përgatiti: Pamela Bejleri

Categories
Lifestyle

A ekziston dashuria me shikim të parë?

ciftDashuria me shikim të parë është vetëm një mit. Shkenca ka nxjerrë fakte që vërtetojnë se ajo është thjesht rrjedhim i imagjinatës. Dr. Dona J Bridg nga Universiteti Northwerstern ka kryer disa teste mbi memorien, me anë të së cilave ka nxjerrë këto përfundime:

-Mendja jonë çdoherë e përpunon të kaluarën tonë të cilën e plotëson me përvoja të reja.

-Mendja nuk është si një videokamer.

-Mendja i nënvizon dhe përseri i formon ngjarjet në jetën tuaj.

-Mendja jonë ndërron dhe përshtatet.