Categories
Shëndet

Çfarë tregon dhimbja e kokës në mëngjes?

Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm.

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës.

Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen e kokës në mëngjes?

Në këtë artikull shkruar nga AgroWeb.org do të mësoni për shkaktarët më befasues të dhimbjes së kokës që shpërthen në mëngjes.

Gjumë i Pamjaftueshëm

Trupi ka nevojë për shtatë deri në tetë orë gjumë që të funksionojë siç duhet.

Nëse flini më pak, atëherë ka diçka që nuk shkon dhe organizmin e kap paniku.

Hormonet arrijnë kulmin, bashkë me rrahjet e zemrës,tensionin e gjakut dhe stresin thonë ekspertët e sëmundjeve neurologjike.

Një zgjidhje e shpejtë për këtë problem janë disa medikamente kundra dhimbjeve që funksionojnë menjëherë.

Nëse mundeni përpiquni të dremisni për 20-30 minuta që t’i jepni mundësi trupit të funksionojë më mirë.

Gjumë i Tepruar

Nëse flini më shumë se nëntë orë, atëherë bie niveli i serotoninës, një hormon i çliruar nga truri.

Sa më të ulëta të jenë nivelet e serotoninës, aq më pak gjak qarkullon në tru, gjë që nxit dhimbjen e kokës.

Luhatjet Hormonale

Në mëngjes, nivelet e endorfinës, hormonit të humorit të mirë janë të ulëta.

Një gjë e tillë mund të shkaktojë migrenë tek disa njerëz.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org mungesa e hormoneve vështirëson qarkullimin e gjakut në tru dhe rrjedhimisht koka dhemb.

Aktiviteti fizik në mëngjes nxit prodhimin e hormoneve dhe mund të pushojë dhimbjen e kokës.

Pasojat e Alkolit

Nëse një natë më parë e keni tepruar me alkolin, atëherë përgatituni për dhimbje koke mëngjesin e të nesërmes.

Pirja e alkolit shkakton dehidratim dhe pakësim të qarkullimit të gjakut në tru.

Mënyra më e mirë është që të hidratoheni me ujë ose pije të pasura me elektrolite.

Vitamina C e tretur në ujë ndihmon mëlçinë të përpunojë alkolin në mënyrë më efikase dh eta nxjerrë atë nga sistemi sa më parë.

Gërrhitja

Gërrhitja, mungesa e ajrit, marrja e frymës pakësojnë sasinë e oksigjenit në tru dhe prishin cilësinë e gjumit.

Mungesa e oksigjenit zgjeron enët e gjakut dhe qarkullimin e tij në tru.

Presioni është i lartë dhe koka dhemb.

Mungesa e Kafesë

Kafeina luan rol stimulus për sistemin nervor.

Nëse jeni mësuar duke e pirë kafenë në një orë të caktuar dhe nuk i përmbaheni rutinës, do të ndieni dhembje të fortë të kokës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org heqja dorë nga kafeja ka të njëjtin efekt dhe rrit presionin në tru duke shkaktuar dhimbje koke.

Depresioni

Dhimbjet e kokës mund të ndodhin edhe si pasojë e depresionit.

Ky i fundit ka lidhje të fortë me nivelet e ulëta të serotoninës.

Studimet që disponon AgroWeb.org tregojnë se depresioni prish gjumin dhe dhimbja e kokës prish humorin, duke krijuar kështu një rreth vicioz të pakapërcyeshëm.

Tensioni i lartë

Nëse vuani nga tensioni i lartë i gjakut, atëherë dhimbjet e kokës janë më frekuente.

Tensioni i lartë i gjakut është një sëmundje që kurohet nëpërmjet ndryshimeve thelbësore në regjimin ushqimor dhe medikamenteve përkatëse./AgroWeb.org

Categories
Këshilla Shëndet

Metoda natyrale për të ndalur dhimbjen e kokës

Dehidratimi, pagjumësia, lodhja, tensioni ulët, stresi… këto e shumë arsye të tjera mund të fshihen pas dhimbjes së kokës!

Mund të përjetoni marramendje, mund ta ndjeni kokën e rëndë, apo t’ju mpihet balli.. cilado qoftë ndjesia juaj ju sigurojmë që metodat e mëposhtme natyrale do t’ju pushojnë dhimbjen e kokës brenda pak minutave.

1. Magneziumi

Mungesa e këtij minerali është ndër shkaqet kryesore të dhimbjes së kokës,ndaj mënyra më e mirë për ta parandaluar këtë gjë në mënyrë afatgjate është të përfshni në regjimin ushqimor da më shumë perime të gjelbërta, arra dhe bishtajore.

2. Kafeina.

WebMD thotë se kafeina ndihmon në kufizimin e enëve të gjakut që mund të jenë shkaku i presionit që po krijon dhimbje koke. Por nëse jeni një konsumues i rregullt i kafesë, kjo metodë nuk është e duhura për ju.

3. Vitamina B2

Ju mund të rrisni nivelin e B2 duke ngrënë djathë, peshk, pule dhe duke pirë qumësht.

4. Xhinxher dhe limon

Ajo që duhet të bëni është të perzieni gjysmë luge çaj xhinxher pluhur në një gotë limoni të shtrydhur ta pini dy herë në ditë.

Categories
Shëndet

Dhimbje koke? Si ta ndaloni atë

dhimbje koke

1. Mbani hapur një dritare

Kur një shtëpi është e mbyllur, nivelet e mykut, parfume, tym apo dhe irritues të tjerë, mund të ngrihen në ambient, gjë që shkakton dhimbjen e kokës. Sipas hulumtimit në Universitetin Johns Hopkins, kjo gjë i ndodh 1 mes 4 njerëzve. Një këshillë: Hapni një dritare pak, për tu ajrosur nga ato ndotësa. Përsëriteni si të nevojshme disa herë në të gjithë shtëpinë tuaj, thonë autorët e studimit.

2. Çaj me xhenxhefil

Shto 1/2 lugë çaji xhenxhefil të freskët në dietën tuaj të përditshme dhe ju mund të ndërprisni dhimbjet kronike të kokës brenda një jave, thonë studiuesit në Spitalin Memorial Manchester Connecticut-së. Madje edhe studimet daneze sugjerojnë këtë anti – inflamator të fuqishëm, që është kimikisht i ngjashëm me dyzina aspirinash.

3. Mbani syze dielli

Një në tre dhimbje koke janë shkaktuar – ose janë bërë më keq – nga shpërthimet e diellit , thonë studiuesit UCLA . Arsyeja ? Kur drita të ndritshme godasin retinën delikate të syrit tuaj , ai aktivizon nervat e dhimbjes nga truri juaj . Për të qëndruar pa dhembje, kaloni në hije ose përdorni syze dielli, edhe në qoftë se ju nuk mendoni se keni nevojë për to.

4. Nuhasni mandarinë

Kaloni një minutë relaksuese tri herë në ditë me erën e ëmbël të mandarinës dhe ju mund të zvogëloni rrezikun e dhimbjes së kokës, në më pak se një javë, thonë studiuesit e Universitetit Stanford. Komponimet aromatike e zbutin sistemin qendror nervor, ju relaksojnen muskujt e qafës dhe kokës dhe nxisin trurin për prodhimin e një përbërësi dhimbje-qetësues të quajtur gama – aminobutyric acid (GABA ), thotë Dr. Hyla Cass.

5. Shmangni përdorimet e ilaçeve bimore, pa i njohur

Në qoftë se ju përdorni në recetat tuaja,  ilaçe për të zbutur dhimbjen e kokës suaj, kontrolloni me mjekun ose farmacistin para se të provoni ndonjë ilaç bimor pa e njohur. Universiteti i kërkimit Utah sugjeron se disa nga të bimëve më të njohura – duke përfshirë xhinko , xhensen , sanëz – mund të përkeqësojnë dhimbjen e kokës suaj.

6. Mos nxitoni

Sipas studiuesve të Universitetit të Columbias , deklarojnë se një në katër gra kanë dhimbje koke nqs kryejnë një punë në mënyrë të menjëhershme. Fajtor? Ndryshimet e shpejta në rrjedhjen e gjakut mund të shkaktojnë ënjtje të dhimbshme të enëve të gjakut të trurit . Për të parandaluar këtë problem, bëni më parë 10 minuta ushtrimi para se të kryeni punë, sidomos ato fizike.

7. Hani më shumë ushqime vegjetariane

Nqs kemi vakte me fruta, perime, bishtajore dhe drithëra, frekuenca e dhimbjes së kokës është reduktuar me 70%, dhe sulmet e tyre janë 66 për qind më të shkurtër dhe më pak të dhimbshme , thonë mjekët në Loma Linda University të Kalifornisë . “Këto ushqime të shëndetshme përmbajnë qindra anti-inflamatorie natyrore që ulin shpejt sasinë e dhimbjes së kokës ” thotë Neal Barnard , MD , president i Komitetit të mjekut për Mjekësisë Përgjegjës në Uashington, DC.

8. Zgjohuni me alarmin tuaj

Bëni gjumin që ju nevojitet , por mos e zgjatni atë. Sipas studiuesve të Universitetit të Teksasit, 79 për qind e atyre që vuajnë me dhimbje koke janë të prirur për dhimbje në qoftë se rrijnë kot në krevat për një kohë të gjatë.

“Ndryshimi i kohës së zgjimit tuaj ka një ndikim të madh në funksionin e trurit , rrit mundësinë e dhimbjes duke bërë që enët e gjakut të trurit të kenë më shumë gjasa për vrull, rritje presioni gjaku” shpjegon Michael Smolensky.

9. Zvogëloni stresin

Merrni nga 30 minuta çdo ditë për t’u çlodhur dhe harruan streset dhe sulmet e dhimbjeve mund të jetë ulen në gjysmë brenda dy javësh, thonë hulumtuesit në Utah State University . Provoni banjot e gjata çlodhëse, duke marrë frymë thellë, joga, apo ndonjë aktivitet tjetër qetësues që i përshtatet lehtësisht orarit tuaj.

10. Zvogëloni ilaçet për dhimbjen e kokës

Nëse ju jeni duke marrë të paktën tre pilula çdo javë , shanset janë të mira që ju jeni duke luftuar me dhimbje koke por krijoni varësi. Për të zgjidhur problemin shpejtë , përpiquni të konsumoni aspirina të thjeshtë.

“Edhe pse shumica e qetësuesve bëjnë të të kalojë dhimbja shpejtë, ata s’janë krejtësisht të pafajshëm ” thotë Dr. David Buchholz.

Kur është koha për të parë një mjek?

– Nëse asnjë nga këto zgjidhje nuk funksionojnë, ju ndoshta keni migrenë dhe duhet të shihni një mjek për të marrë atë nën kontroll.

– Kur keni dhimbje koke 4 herë në 72 orë të fundit.

– Kur jeni të ndjeshëm ndaj dritës apo keni të përziera.

iDituri.com