Categories
Shëndet

Ja cilat janë disa ushqime qe djegin kalori?

Nëse dëshironi të humbni ndonjë kilogram dhe të shpejtoni punën e metabolizmit, është koha që në menynë tuaj të fusni ushqime të caktuara, të cilat janë të dëshmuara në djegien e yndyrës.

Algat e detit

Kohë më parë shkencëtarët nga Newcastle kanë ardhur deri te zbulimi se kemikaliet që gjenden në algat e detit, mund të zvogëlojnë absorbimin e yndyrave për 75 për qind, ndërsa tashmë po punohet në atë që pluhuri nga algat të filloj të përdoret në ushqime, në mënyrë që të krijohen prodhime të reja për dobësim.

Specat djegës

Specat djegës chili dhe salcat në bazë të tij, shkëlqyeshëm shkrijnë kilogramët. Ndërsa sa më djegës që janë, aq më efikas janë. Mund të prisni rritjen e kalorive të djegura për 15 për qind dhe atë vetëm dy orë pasi keni ngrënë salcë djegës. Specat djegës mes tjerash janë të mirë edhe për zemër.

Çaji i gjelbër

Çaji i gjelbër, jo vetëm që djeg kaloritë, por ai ndihmon edhe në ruajtjen e shëndetit dhe vijës ideale të trupit. Disa studime kanë treguar se pesë deri gjashtë filxhanë çaj të gjelbër në ditë, mund të shpejtoj metabolizmin dhe të rris djegien deri të 100 kalorive më shumë në ditë. Mirëpo, disa ekspertë thonë se arsyeja e vërtetë shtrihet në kafeinë, e cila gjithashtu gjendet në çaj. Mirëpo, është e sigurt se çaji i gjelbër përmban shumë anti-oksidues të shëndetshëm, që i ndihmojnë trupit në luftën kundër llojeve të ndryshëm të tumorit.

Kafeina

Ekziston arsyeja pse francezët vital kënaqen në kafe pas ushqimit. Studimet kanë treguar se kafeina e rrit punën e metabolizmit dhe e nxit atë që me tempo më të shpejtë të djeg kaloritë.

Xhenxhefili

Ushqimi i preferuar kinez, i ndihmon trupit që më lehtë dhe më shpejt të djeg kaloritë. Studiuesit nga Holanda besojnë se ai i ndihmon metabolizmit, sepse konsiderohet si nxitës i procesit, gjatë të cilit trupi djeg kaloritë dhe i shndërron ato në ngrohtësi. Xhenxhefili është gjithashtu i shkëlqyeshëm për përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Categories
Dieta

Dieta New York / Humbni peshë duke ngrënë

Nëse jeni në kërkim të një diete efikase dhe të shëndetshme, ndoshta principet e të ashtuquajturës dietë njujorkeze (dieta new york) do t’ju ndihmojnë që të ushqeheni shëndetshëm si dhe të humbni peshë.  Këtë plan të të ushqyerit e ka bërë David Kirsch, i cili është i bazuar në programin e ushtrimeve sportive dhe, natyrisht, në një mënyrë të veçantë të të ushqyerit.  Nëse e respektoni, thuhet se mund të humbni edhe deri në 6 kilogramë peshë dhe një numër të konsiderueshëm të centimetrave në bel. Dieta bazohet në ushqim me sasi të lartë të proteinave dhe të varfër sa u përket karbohidrateve.

Kjo dietë është e ndarë në tri faza

Faza e parë

Gjatë dy javëve të para mund të hani kërpudha, të bardhë të vezëve, salmon, pemë me lëvozhga, perime me pak fibra dhe me shumë proteina. Ndalohet rreptësisht konsumimi i alkoolit, por edhe i produkteve të qumështit, kafesë, pemëve dhe yndyrave. Në këtë fazë për çdo ditë duhet të konsumoni prej 800 deri në 1000 kalori.

Faza e dytë

Zgjat gjithashtu dy javë dhe është e ngjashme me të parën, vetëm dallon për faktin që e keni të lejuar që të konsumoni më shumë shujta të pasura me karbohidrate, fasule, bizele, patate, pemë me lëvozhga… në këtë fazë për çdo ditë duhet të konsumoni prej 900 deri në 1.000 kalori.

Faza e tretë

Gjatë kësaj faze gradualisht mund të filloni të konsumon i gjëra ushqimore, të cilat kanë qenë të ndaluara në fazën e parë.  Gjatë kësaj diete është shumë e rëndësishme që të merreni me aktivitete fizike. Vraponi ose bëni kërcime me litar për rreth 45 minuta në ditë dhe bëni ushtrime për secilin grup të muskujve.  Ushqimet e pasura me proteina në kombinim me aktivitet fizik janë dëshmuar të shkëlqyeshme për djegien e shtresave dhjamore. Ata që e kanë mbajtur këtë dietë pohojnë se është e mundur që në afat rekord kohor të arrihet një peshë e duhur trupore.

Categories
Dieta

Dieta për ta pritur heqjen e xhupave me gëzim

Kjo dietë është shumë e këshillueshme tashmë që pranvera sapo ka hyrë dhe veshjet e rënda do të hiqen dalëngadalë. Është një dietë e cila nuk të privon nga produktet, ka larmi ushqimesh pasi trupi ka nevojë për vitamina, fibra dhe proteina.

E rëndësishme është që gjërat që ne hamë të jenë në masën e duhur, sepse përgjithësisht ne gabojmë në sasinë e të ngrënit. Pastaj janë kufizuar shumë yndyrnat dhe të ëmblat. Sa për kripën gjatë gatimit duhet të keni parasysh ta hidhni atë në mënyrë shumë të moderuar. Për mëngjes mund të hani cereali me qumësht ose të pini një lëng frutash të shtrydhura ose të hani një fetë të hollë buke me pak proshutë. Në paradite dhe në pasdite mund të konsumoni fruta ose ndonjë kos frutash. Nëse ndiqni me rigorozitet këtë dietë në dhjetë dite mund të bini 1.5 deri në 2 kg. Është një rënie ideale nga peshë sidomos për femrat.

Megjithatë duhet t’ju këshillojmë të kini kujdes edhe për trajtimin e celulitit që ndoshta theksohet nga rënia nga pesha. Pini sa më shumë ujë dhe kujdesuni për veten tuaj me kremrat anti-celulit.

E HENA

Dreka

180 gramë peshk, të shoqëruar me një sallatë me perime të zjera ku fare mirë mund të përdorni edhe dy patate të zjera. Perimet i përgatisni me pak pika vaj ulliri (pra pa e ekzagjeruar) me uthull ose në vend të uthullës me limon dhe me bimë aromatike të grira në të (si koper, majdanoz etj) Si frutë hani një dardhë.

Darka

150 gramë bizele ose fasule. Bizelet i përgatisni të zjera dhe mund t’i përzjeni edhe me karrota , pra një gatim normal që e bëjmë në shtëpi. Po ashtu nëse vendosni të hani fasule , ato do të jenë të gatuara si përherë, por me sasira të vogla vaji ulliri dhe me kripë të kufizuar. 30 gramë djath të bardhë dhe një sallatë mikse (domate, karrota, 3-4 kokrra ullinj, qepë, kastravec, spec etj).

E MARTA

Dreka

70 gramë me makarona ose me thjeshtë një pjatë makarona , por jo  të mbushur me majë sicc e kemi zakon përgjithësisht. Përgatitini me salce të bërë vetë me domate të grira, erëza, hudhra etj. Shoqërojeni me një sallatë me spinaq të zjerë dhe të përgatitur. Në fund hani dy kokrra kivi.

Darka

Dy vezë të zjera dhe një sallatë mikse që mund te jetë ose sallatë jeshile me domate ose edhe lakra të zjera.

E  MERKURA

Dreka

150 gramë mish vicci të përgatitur në grile ose në kushtet e shtëpisë të pjekur në furrë pa yndyrë shumë. Një sallatë me patëllxhane të pjekura me pak djath të grirë sipër.  Një fetë me ananas të freskët. Në pamundësi të tij hani nëj kokërr dardhë ose një kokërr mollë ose edhe një portokalle.

Darka

Në darkë mund të hani një fetë të hollë buke, 100 gramë proshutë të gjallë por të jetë e zgjedhur në dyqan jo me shumë yndyrë dhe dhjam si edhe një sallatë me lakër të bardhë të grirë  dhe të përgatitur me pak vaj ulliri dhe me limon. Lakra nuk duhet të jetë e zjerë.

E ENJTE

Dreka

Një racion pilaf me një thelë mish pule. Një sallatë miks me perime të zjera të përgatitura me uthull ose me limon (karota të zjera, patate, lakra të bardhë të zjera, spinaq, fasule). Në fund hani në dardhë.

Darka

Bizele, misër dhe patate të zjera të përgatitura në një pjatë të përzjerë me bimë aromatike sipas shijeve tuaja , një sallatë jeshile me domate dhe qepe 30 gramë djath të bardhë

E PREMTE

Dreka

Dy feta jo shumë të mëdha byreku me spinaq ose lakër, një gotë kos  dhe një kivi në fund të drekës

Darka

Një supe me perime, një sallatë jeshile dhe një kokërr portokalle

E SHTUNE

Dreka

150 gramë pule ose gjel i pjekur. Shoqëruar me, një pjatë me sallatë lakër të bardhë dhe të kuqe të gjalla dhe të përgatitura me vaj , uthull dhe limon sipas shijes.

Darka

Dy vezë të skuqura, por pa gjalp. Përgatisni një sallatë me lakër të bardhe dhe me karrora të grira dhe të përzjera me limon dhe pak pika vaj ulliri. Hani një frutë sipas dëshirës

E DIELA

Dreka

Peshk me sallate greke. 1 gotë verë të kuqe të cilën mund ta pini të shoqëruar me fruta pylli , luleshtrydhe , manafera etj.

 Darka

Një biftek ne zgarë ose të pjekur , por jo të skuqur me vaj me sallate me perime te zjera. Një gotë kos dhe një frute.

Categories
Lifestyle Shëndet

Ushqimi më i mirë për vrapuesit

Për personat që vrapojnë çdo ditë ushqimi paraqet më shumë se krijimin e ndjenjës së ngopjes. Ai ndihmon në ndërtimin e muskujve nga njëra anë, ndërsa nga ana tjetër ruan edhe shëndetin.

  • Bananet

Nëse keni nevojë për diçka që do t’ua ngrejë më shpejt nivelin e energjisë sigurisht nuk do të gaboni me bananen. Përveç kësaj ajo është burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, i cili rregullon tensionin e gjakut, redukton rrezikun nga krijimi i sulmit në zemër dhe merr pjesë në ndërtimin e muskujve.

  • Brokoli

Është burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, kaliurnit, fibrave dhe fitokirnikateve, çka është kyçe për mbajtjen e qëndrueshmërinë sportive në nivel të admirueshëm.

  • Jogurti

Kalciumi është kyç në mbrojtjen e eshtrave. Një filxhan jogurt përmban rreth 35 për qind të vlerës së rekomanduar ditore të kalciumit. Përveç kësaj është burim i shkëlqyeshëm i proteinave të cilat janë të rëndësishme në ndërtimin e muskujve, por edhe në shpejtimin e shërimit pas ushtrimeve.

  • Mishi i payndyrshëm i viçit

Është burim i shkëlqyeshëm i hekurit, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për vrapuesit sepse mungesa e hekurit mund të shkaktojë lodhje. Vegjetarianët mund ta gjejnë hekurin në bimë bishtajore perime të gjelbra dhe drithëra të pasura me hekur.

  • Salmoni

Përveç që është burim i shkëlqyer i proteinave, përmban acide yndyrore omega 3 të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të tërë trupit, ndërsa më e mira është që kanë veprim kundërinflamator dhe përshpejtojnë procesin e shërimit pas ushtrimeve.

Categories
Dieta

Dieta jeshile për një javë

E përse të mos provojmë të ndryshojmë një herë, të paktën për një javë, mënyrën e të ngrënit? Nuk bëhet fjalë vetëm të biem në peshë, por edhe për t’u pastruar dhe ndihmuar organizmin të rigjejë vitaminat dhe kripërat minerale të cilat jo gjithmonë ne i gjejmë në ushqimin tonë të përditshëm. Nuk është ndonjë mundim i madh të mbahet kjo diete për një javë, madje nëse ju bën mirë mund ta përdorni edhe një javë më shumë. Rënia në peshë është e garantuar, por mbi të gjitha trupi do të fitojë freski dhe do të pastohet nga toksinat e akumuluara. Në këtë javë nuk përdoret mishi i kuq dhe ushqimet e rënduara me yndyrna. Aplikohet vetëm një herë në javë mishi i bardhë i pulës, dy herë në javë peshku dhe  toni si edhe u jepet rrugë e lirë perimeve dhe frutave, pothuajse në çdo vakt.  Rekomandohet që frutat të jenë to të stinës, si rrushi, pjeshka, portokallja. Të pandara në sallatë janë lëngu i limonit dhe vaji i ullirit. Veçojmë një përdorim të madh të çajit të malit.

E hënë

Mëngjes-një frut, çaj mali, dy biskota pa shumë sheqer

Drekë-sallatë jeshile me një lugë të vogël vaj ulliri dhe lëng limoni, 50 gr oriz

Pasdite-një gotë me lëng portokalli

Darkë-perime të pjekura dhe supe

E Marte

Mengjes- qumesht me dy biskota, një frut

Drekë-sallatë jeshile, 60 gr spageti një frute

Pasdite-kafe me dy biskota

Darkë-sallatë jeshile dhe peshk ton, një fetë buke e thekur dhe një mollë jeshile

E Mërkurë

Mengjes-Çaj jeshil me dy biskota dhe nje frut

Drekë-Fasule dhe sallate me lakra të zjera dhe të përgatitura me vaj, limon e hudhra

Pasdite-Ananas

Darkë-Supe me perime

E enjte

Mëngjes-Lëngu i tre portokalleve dhe gjysmë limoni dhe dy biskota

Dreke-Sallate me rukole dhe sallatë jeshile dhe një hamburger vegjetal , dmth pa qofte përgatitur në shtëpi në tost

Pasdite-Leng portokalli

Darke-Supe me limon dhe rrush

E premte

Mengjes- Kos frutash dhe nje frute

Drekë-Sallate, burani me dy veze te zjera

Pasdite-Leng portokalli

Darke-Karçofe te zjere dhe 50 gr makarona me salce domateje

E shtune

Mëngjes: Çaj mali me tre feta biskote dhe nje frut

Dreka-Sallate me fasule te zjera, karrota dhe qepe dhe peshk

Pasdite-nje kos frutash

Darke- supe me perime dhe frute

E diele

Mengjes- Miks frutash dhe çaj mali

Drekë-Sallatë jeshile mish pule dhe fruta

Pasdite-leng portokalli

Darkë-spinaq i zjerë përgatitur sallatë, peshk ton dhe një mollë