Categories
Shëndet

8 mënyra natyrale për energji në mëngjes

Gratë e jetës moderne konsiderohet të ndihen të lodhura, por nuk ka nevojë që ju të mbështeteni vetëm tek kafeina për t’u ndjerë e gjallë. Provoni këto mënyra:

1. Ndriçimi

Drita është një mënyrë natyrale që i tregon orës tuaj të brendshme se është koha të filloni ditën. Lërini grilat apo perdet hapur ose gjeni një burim drite që t’ju stimulojë dritën e diellit.

2. Ngrihuni menjëherë nga shtrati

Rezistojini opsionit “snooze” për të fjetur disa minuta ekstra kur bie zilja e zgjimit. Është më mirë të çoheni nga shtrati kur sapo ju del gjumi.

3. Lëvizni

Bëni pak yoga mëngjesi që konsiston në shtriqjen dhe tërheqjen e gjymtyrëve dhe muskujve të trupit.

4. Hani diçka me vaj kokosi

Trigliceridet në vajin e kokosit janë veprues të shpejtë si burim energjie dhe mund të veprojnë më shpejt kafeja.

5. Hani mëngjes të pasur me proteina

Një vakt i pasur me proteina ndihmon qelizat e trurit të funksionojnë siç duhet, gjithashtu një vakt i tillë ju ndihmon kur keni një gjendje mendore të lodhur (gjithashtu, ju jep ndjenjën e të qenit e ngopur dhe nuk do të ndjeni uri).

6. Evitoni të ngrënit natën vonë

Të konsumosh një vakt të rëndë para se të shtrihesh për të fjetur, në mëngjes do zgjohesh me ushqim të mbetur në stomak. Nëse keni neps natën hani diçka me jo më shumë se 150 kalori.

7. Pini ujë në mënyrë konstante

Mungesa e pirjes së ujit ju shkakton dehidratim. Mundohuni të jeni e hidratuar gjatë ditës.

8. Flini më shumë çdo ditë

Provoni që nga e hëna në të premte të shtriheni për të fjetur 45 minuta më herët, çka ju mundëson katër orë gjumë ekstra gjatë javës, kështu që s’ka arsye pse të mos ndiheni plotësisht e çlodhur.

Categories
Dieta

Dieta për të qenë më aktiv dhe me energji

Ka prova se duke ndryshuar dietën tuaj, ju mund të ndryshoni metabolizmin dhe substancat kimike të trurit, procese që në fund do të ndikojnë në nivelin tuaj të energjisë dhe humorit.

Si të fillosh:

Ushqimet mund të rrisin energjinë tuaj duke ju furnizuar me kalori, duke shtyrë trupin tuaj për të djegur kaloritë në mënyrë më efikase, dhe, në disa raste, duke furnizuar me kafeinë. Për një humor më të mirë, ushqimet më të mira janë ato që të ndihmojë për të mbajtur të qëndrueshme sasinë e sheqerit  në gjak dhe stimulojnë kimikate të trurit që ju bëjnë të ndjeheni mirë.

Karbohidrate të zgjuara:

karbohidratet ne ushqime

Karbohidratet janë me rëndësi jetike për rritjen e energjisë dhe humorit. Ato janë burim karburanti i preferuar për trupin, plus ato rrisin nivelin e substancave kimike pozitive të trurit, siç është serotonina. Çelësi është që të shmangin ëmbëlsirat, të cilat shkaktojnë hollimin e sheqerit të gjakut, duke ju bërë të ndiheni të lodhur dhe me jo në humor.

Në vend të kësaj, zgjidhni drithërat si gruri (buka), oriz ngjyrë kafe, dhe drithëra. Trupi juaj absorbon drithërat më ngadalë, duke mbajtur nivelet e sheqerit në gjak nivelet e energjisë të qëndrueshme.

Bajame dhe lajthi:

bajame dhe lajthi

Këto arrorë janë të pasur me proteina dhe magnezium, një mineral që luan një rol kyç në konvertimin e sheqerit në energji. Duke qenë i ulët në magnez mund të drenazhojë energjinë tuaj. Burime të mira të magneziumit përfshijnë drithërat, veçanërisht drithëra të papërpunuara, si edhe peshku.

Uji:

uje i fresket

Të qëndrosh i hidratuar ndihmon për të shmangur lodhjen. Disa studime sugjerojnë që  dehidrati ul apo mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj në thithjen e energjisë. Zgjidhja është e thjeshtë – Pini ujë ose pije të tjera pa sheqer gjatë gjithë ditës.

Prodhime të freskëta:

Fruta dhe Perime

Një tjetër mënyrë për të qëndruar të hidratuar dhe me energji është duke ngrënë fruta të freskëta dhe perime, të cilat natyrisht janë plot me ujë. Për shembull, një mollë e freskët apo edhe pak selino janë shumë të mira. Ushqime të tjera që ndihmojnë hidratimin janë makaronat, që e thithin ujin e tyre gjatë gatimit.

Caji:

caj

Ju mund të merrni kafeinë nga çaji. Studimet tregojnë se ajo mund të përmirësojë vigjilencën, kohën e reagimit, dhe kujtesën. Dhe vetëm me një gotë çaj, ju mund të largoni një pjesë të stresit tuaj.

Cokollata e zezë:

200375448-001  Sweet Chocolate

Lajme të mira: E dinit që pak çokollatë e zezë mund të rritë energjinë dhe humorin tuaj. Kjo ndodh për shkak të kafeinës në çokollatë.