Categories
Dieta

Si të humbim 3 kg në 7 ditë?

Dihet që mbipesha sjell pasoja të shumta në shëndet. Shumë njerëz ndërmarrin dieta ekstreme për të arritur në parametrat që ata dëshirojnë, por me dietën e mëposhtme mund të heqësh 3 kg për një javë.

Dietën do ta filloni të hënën deri të mërkurën, për të vazhduar përsëri me planin nga fillimi, pra pasi ta keni përfunduar ditën e mërkurë, filloni të enjten me planin e së hënës dhe kështu me radhë.

Ushqimet e lejuara në këtë dietë janë:

– perimet, si domate, speca, qepë, tranguj, kunguj, patëllxhan, lakër, karota, kërpudha

– vezët

– të gjitha llojet e mishrave

– peshku dhe frutat e detit

– 400 g rrush në ditë

– fruta te gjitha llojet

– 150 g mjaltë

– vaj ulliri

– ujë, çaj, lëngje te shtrydhur futash, pa konservante dhe shtesa ëmbëlsuesish.

Nuk lejohen:

– të gjitha llojet e sheqerit, çokollatë, kripë, majonezë.

Plani i ushqimit

E hënë

Mengjesi: 1 pjesë bukë integrale, dy pjesë gjoks pule, 1 l qumësht apo kos.

Paraditja: 200 g rrush të zi.

Dreka: 1 vezë, 250 g perime të ndryshme të shoqeruara me vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Pasditja: 200 g rrush të bardhë.

Darka: 150 g biftek viçi të pjekur me dy lugë vaj ulliri, 40 g bukë,

E martë

Mengjesi: 250 ml kos

Paraditja: 1 gotë lëng rrushi apo 150 g rrush të bardhë.

Dreka: 100 g mish të bardhë të pjekur, 250 g perime të përziera të erëzuara me një lugë vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Pasditja: 150 g rrush të zi.

Darka: 120 g biftek me mish peshku në skarë dhe 250 g sallatë me misër dhe karota të me erëza me vaj ulliri, uthull dhe lëng limoni, 50 g bukë.

E mërkure

Mengjesi: kos frutash.

Paraditja: 200 g rrush të bardhë.

Dreka: 100 g makarona me salcë domatesh.

Pasditja: sallatë frutash me mollë, dardhë dhe rrush.

Darka: 150 g djathë, 250 g perime të përziera me vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Categories
Dieta

Dieta: të humbësh 9 kg për 14 ditë

DietNëqoftëse kjo dietë do të ndiqet në mënyrë rigoroze për 14 dite, ju do të humbisni 9 kg. Kjo dietë njihet ndryshe si dieta e famshme nga Instituti Gjerman i Ushqimit. Efekti i saj: ndikon në metabolizmin tuaj dhe si pasojë ju nuk do t’a merrni përsëri peshën e humbur për tre vitet e ardhshme. Nqs në dietë janë disa ushqime që nuk i hani, ju kërkojmë ndjesë, por duhet ti hani sepse nuk lejohet ti shmangesh asnjë produkti të mëposhtëm. Ju mund të pini sa te doni kafe të zeze pa sheqer, uje. Mbani mend se `sallata jeshile` nënkupton edhe perimet që klasifikohen jeshile.

DITA E PARE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht.

Dreka: Dy veze te ziera dhe spinaq pa kripë.

Darka: Nje biftek I madh zgare, ose 3 te vegjël, sallatë jeshile dhe cdo lloj fruti.

DITA E DYTE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Një biftek mesatar zgare, sallatë dhe cdo lloj fruti.

Darka: Mish të bardhë (pule) ne sasi të kufizuar.

DITA E TRETE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Dy veze te ziera, sallatë dhe domate të freskta

Darka: Mish i bardhë dhe sallatë.

DITA E KATERT:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Një veze e zierë, karrota, djath I njomë.

Darka: Fruta të freskta dhe kos natyral

DITA E PESTE:

Mengjesi: Karrota të grira me limon dhe kafe e zezë.

Dreka: Peshk me avull dhe domate të freskta

Darka: Një biftek I madh zgare dhe sallatë jeshile

DITA E GJASHTE:

Mengjesi: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Gjysëm pule të pjekur në zgarë

Darka: Dy vezë te ziera dhe karrota të grira

DITA E SHTATE:

Mengjesi: Caj me limon pa sheqer, ose qumësht

Dreka: Një biftek zgare dhe fruta të freskta

Darka: Cfare të doni

DITA E TETE DERI E 14-të:

Fillon duke përsëritur përsëri 7 ditët e para të dietës, e pas këtyre dy javëve mund të filloni të hani normalisht por sigurisht duke u përmbajtur dhe ushqyer me zarzavate e fruta.