Categories
Sport

Kombëtarja bëhet me trajner të ri / Edy Reja vjen pas Panuccit

Federata Shqiptare e Futbollit duket se ka bërë zgjedhjen e saj, pas një periudhe gati njëmujore kërkimesh, sa i përket kreut të pankinës së përfaqësueses shqiptare në futboll.

Ai do të jetë Edy Reja, ndërkohë që prezantimi pritet të bëhet në ditët në vijim.

Tekniku italian, me një eksperiencë të gjatë drejtimi ekipesh në Serie A, do të pasojë kështu bashkëkombasin e tij, Christian Panucci, i cili u shkarkua pas humbjes me Turqinë në Shkodër.

Categories
Personazhe

Profil/ Luka Modriç, nga lufta dhe jeta në kampet e refugjatëve deri tek shndërrimi në një yll botëror

Pa asnjë tatu. Pa rrëfime të shumta në gazetat rozë. Pa krehje të jashtëzakonshme, por me një model flokësh nga e kaluara. Nga jeta private e tij dihet shumë pak, që në futbollin modern duket sikur të jetë një person jashtë kohës.

Kapiteni i Kroacisë me një gjatësi prej vetëm 1,72 metra duket i tërhequr, flet rrallë dhe nuk ka dëshirë të dalë shpesh para kamerave televizive në konferencat e shtypit. Jashtë fushës së futbollit ai me dëshirë jeton i tërhequr. E ka të vështirë të flasë për veten, pati deklaruar njëherë për gazetën gjermane “Die Welt”.

Por në fushë ai është shef. “Lufta dhe jeta në kampet e refugjatëve, më kanë forcuar”, deklaroi Luka Modriq njëherë për media. Në fillim të luftës së Kroacisë, në vitin 1991 ai u detyrua të largohet nga fshati i lindjes, së bashku me familjen. Një hap që e ka forcuar për t’u përballur sot me sukses edhe në konkurrencën e një ekipi si Real Madridi. “El Pony”, siç e quajnë bashkëlojtarët, mban sot në fanellë numrin 10 – një vlerësim i lojërave të mrekullueshme të Modriqit. Luka Modriq është një artist dhe luftëtar me top. Veçoria e lojës së tij – pasimet me pjesën e jashtme të këmbës së djathtë, me një saktësi të jashtëzakonshme në gjatësi prej 30 – 40 metra.

“Lojtari më i mirë kroat i të gjitha kohërave”

Modriq vrapon shumë në fushë, tërë kohën është në lëvizje. Vrapon përpara dhe kthehet pas, mban përgjegjësi për lojën dhe gabon shumë pak me top. Përkundër shtatit jo tepër të lartë, Modriq ka një bilanc shumë të mirë të dueleve dhe një mbikqyrje të lojës. Falë këtyre veçorive dhe sukseseve të arritura gjatë këtij viti, Luka Modric u shpall lojtari më i mirë në botë dhe ka lënë pas vetes kandiatët e tjerë si Mohamed Salah apo Christiano Ronaldo.

Për yllin e Real Madridit ishte ky edhe një vlerësim tjetër këtë vit. Në Kampionatin Botëror në Rusi, ai u shpall lojtari më i mirë, ndonëse Kroacia humbi finalen kundër Francës. Para pak ditësh ai u shpall edhe lojtari më i mirë në Evropë.

“Luka nuk është vetëm lojtari më i mirë aktualisht, por ai është lojtari më i mirë kroat i të gjithë kohërave”, deklaroi kolegu i tij nga ekipi kroat Ivan Rakitiq, i cili në fushë me Barcelonën është shpesh kundërshtari i tij i rreptë. Luka Modriq ka bindur tani edhe kritikët më të mëdhenj në vend, se ai i takon grupit të lojtarëve më të mirë në botë.

Luka dhe “kumbara”

Luka Mordic është përballur në Kroaci me procesin kundër vëllezërve Zdravko dhe Zoran Mamic, të cilët atje akuzoheshin për manipulime në sport. Modriq ka qenë dëshimtar në procesin kundër tyre, për kohën kur në vitin 2008 kaloi nga Dinamo Zagreb në Tottenham Hotspur. Në fillim pati deklaruar se ai dhe ish – bosi i Dinamos kanë ndarë paratë, ndërsa më pas e ka tërhequr këtë dekalratë me fjalët se nuk i kujtohen detajet nga kontrata. Në rast se dëshmohet se e ka shkelur betimin, Luka Modric mund të dënohet deri me gjashtë vjet heqje lirie.

Gjykata në Osijek ishte e mendimit se vëllezërit Mamiq kanë manipuluar me kalimin e lojtarëve në vlerë prej 15 milionë Euro, nga të cilat nuk kanë paguar tatime në vlerë prej 1,6 milion Euro. Fajtori kryesor Zdravko Mamic konsiderohet nga shumëkush si “kumbara” i futbollit kroat. Por ai i është shmangur vuajtjes së dënimit duke shkuar në Bosnjë-Hercegovinë. Vendimi për dënimin e tij ende nuk është në fuqi.

Dashuria, urrejtja dhe patriotizmi

Modrici e duan shumë për aftësitë e tij në fushën e blertë. Por paraqitjet e tij në gjykatë i kanë shuar shumë simpatitë ndaj lojtarit më të mirë kroat. Shumë simpatizantë të futbollit nuk kanë mirëkuptim për deklaratat e tij kundërthënëse në procesin kundër vëllezërve Mamiq. Një ditë pas kthesës spektakolare në procesin Mamiq, në vendlindjen e tij Zarë, u nxorrën parulla kundër Modriqit.

Ndaj figurës së Modriqit ekziston një lloj ambivalence. Megjithatë mbizotërojnë euforia dhe krenaria pas sukseseve në Kampionatin Botëror në Rusi. Sportistët në Kroaci konsiderohen kaherë si ambasadorët më të mirë të këtij vendi. Politikanët shpesh thonë për sportin se ai ka një rol qendror për identitetin e këtij vendi. Ndaj sportistëve u falen shpesh edhe gabimet, për shkaqe patriotike.

Fundi i një epoke

Me zgjedhjen e Modricit si lojtari më i mirë në botë, i jepet fund një epoke të fitoreve të dy futbollistëve: Christian Ronaldo dhe Lionel Messi. Zgjedhja e Modriqit është një sinjal i duhur, përkundër irritimeve rreth deklaratave të tij në rastin Mamic. “Lojtari Modric simbolizon modernen e futbollit të sotëm”, thonë ekseprtët. “Modriqi nuk është ndonjë lojtar mendjemadh. Ai është në radhë të parë një Teamplayer, zemra e ekipit, motori i tij. Ai ndërlidh pjesët e një ekipi dhe i bën edhe më të mira ato”, thotë Aleksander Holiga, nga portali kroat Telesport. /burimi: Deutche Welle

Categories
Sport

FIFA / Ja lojtari më i mirë në botë, për herë të parë…

Luka Modric është shpallur lojtari më i mirë i FIFA-s.

Për herë të parë një futbollist kroat fiton çmimim më prestigjioz në rangun individual të dhënë nga FIFA.

33-vjeçari pas një sezoni fantastik me Real Madridin në Spanjë dhe Kroacinë në Kupën e Botës, ka arritur të shpallet lojtari i vitit.

Mes kandidaturave, ishin Mohamed Salah, Kristiano Ronaldo dhe Luka Modriç. Pasi u shpall lojtari më i mirë i sezonit të kaluar në Champions League, kroati e mposht sërish portugezin, tashmë edhe në Çmimin e lojtarit më të mirë të vitit, dhënë nga FIFA.

Modric ka falënderuar të gjithë duke përshëndetur në tri gjuhë; anglisht, spanjisht dhe kroatisht.

Categories
Sport

Grezda: Ja gjëja e parë që më shkoi në mendje pasi shënova golin

Pas fitores kundër Turqisë, ka folur për mediat dhe lojtari i Kombëtares, Eros Grezda. Autori i golit të tretë, tha për “RTSH” se golin ia dedikon babait.

Talenti foli dhe për të ardhmen e tij, për të cilën tha se merret babai me atë punë.

“Ishte një ndjesi e veçantë që të shënonim edhe pse ishim me një futbollist me pak në fushën e lojës.

Golin ia dedikoj babait tim dhe jam i lumtur që goli im i solli fitoren kombëtares.

E ardhmja? Nuk dua të flas për të ardhmen, pasi ndihem mirë te skuadra e Osijekut.

Zërat për Lacion? Nuk dua të flas për këtë gjë, pasi kam babain që merret me pjesën jashtë fushës.

Besimi i Panuçit? Nuk e prisja atë moment. Isha i emocionuar. Vendi i parë që më shkoi në mendje ishte te pankina, teksa Panuçi më hapi duart dhe e përqafova”

Categories
Sport

Goditja e Messit, i lëndon dorën tifozes (video)

Në ndeshjen ndaj Villarrealit, ku Barcelona u ndal në një barazim (2-2) pas 12 fitoresh radhazi ka ndodhur edhe një incident. Nga një goditje e topit nga Lionel Messi është lënduar rëndë një tifoze pas portës.

Goditja e Messit me të majtën shkoi jashtë portës ku goditi vajzën që po ndiqte ndeshjen e cila tentoi të mbrohet me dorë.

Vajza qëndroi pak ulur, por më vonë kuptoi se ishte e domosdoshme ndërhyrja e mjekëve, të cilët e transportuan vajzën për në qendrën e ndihmës së shpejtë.