Si te largoni rrathët e zinj poshtë syve

Si te largoni rrathët e zinj poshtë syve

Ndoshta ajo që nuk e keni konsideruar asnjëherë është se sodën e bukës mund ta përdorni edhe për qëllime kozmetike. Kur bëhet fjalë për kozmetikën, soda e bukës mund të jetë një zëvendësues fantastik për mirëmbajtjen e lëkurës. Shpesh konsiderohet më e mirë se sa produktet e shtrenjta kozmetikore, të cilat përpos që nuk kanë…

Dieta jeshile për një javë

Dieta jeshile për një javë

E përse të mos provojmë të ndryshojmë një herë, të paktën për një javë, mënyrën e të ngrënit? Nuk bëhet fjalë vetëm të biem në peshë, por edhe për t’u pastruar dhe ndihmuar organizmin të rigjejë vitaminat dhe kripërat minerale të cilat jo gjithmonë ne i gjejmë në ushqimin tonë të përditshëm. Nuk është ndonjë mundim…

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Panxhari i kuq është perime shumë e shëndetshme, e cila përdoret në kulinari dhe në mjekësi. Është i pasur me vitamina, thartirë folike dhe me kompleksin e vitaminave B (B2, B6), ndërkaq nga mineralet përmban natrium dhe kalium, por përmban edhe jod. Më e freskët është me fletë të cilat rikujtojnë panxharin. Nëse nuk keni…

Arsyet pse ju sulmojnë mushkonjat
|

Arsyet pse ju sulmojnë mushkonjat

Vera erdhi, bashkë me të edhe mushkonja. Pavarësisht ilaçeve të ndryshme të përdorura, prapë vështirë të gjendet shpëtim. Por, a e keni vënë re se disa persona nuk sulmohen asnjëherë prej tyre? Joseph M. Conlon, këshilltar teknik i Shoqatës Amerikane së Kontrollit të Mushkonjave, shpjegoi se: “Nuk ka dyshim se disa individë janë më tërheqës…

Si ta kuptoni nëse fëmija juaj po luan lojën vrasëse ‘Balena Blu’, këto janë këshillat e psikologes

Si ta kuptoni nëse fëmija juaj po luan lojën vrasëse ‘Balena Blu’, këto janë këshillat e psikologes

“Sfida e balenës blu”, që po merr jetë fëmijësh në botë, është kthyer në tmerr edhe për prindërit shqiptarë. Po cili është kuptimi i kësaj loje dhe pse në finale kërkohet vetëvrasja e fëmijëve? Loja në vetvete është një sfidë që duhet të realizohet për 50 ditë. Dita e fundit është ajo e finales, ku…

Cilat ushqime shkaktojnë fryrje barku
|

Cilat ushqime shkaktojnë fryrje barku

Eshte shumë e rëndësishme është të bëni dallimin midis fryrjes dhe kilogramëve të terpërt sepse këto probleme kërkojnë metoda të ndryshme për të ardhur në formë. Problemi me fryrjen është më shqetësues se kilogramët e tepert pasi njerëzit zakonisht nuk e kuptojnë se çfarë ushqimesh u shkaktojnë fryrje dhe nuk e dinë nëse janë të…