Categories
Analiza

Ditët e kryeminstrave në Kosovë, ja kush është më jetëgjati dhe më jetëshkurtëri

Që nga çlirimi, 1999 dhe deri më sot, Kosova ka patur 6 kryeministra, 8 mandate, në 20 vjet.

Më jetëgjati duket presidenti aktual, Hashim Thaçi me 1141 ditë në krye të qeverisë në 2008 dhe me 1387 ditë në vitin 2011.

Pas tij vijnë Isa Mustafa dhe Bajram Rexhepi me 1006 ditë, ndërsa më mandati më jetëshkurtër është ai i Ramush Haradinajt në vitin 2004.

Asokohe, Haradinaj u detyrua të japër dorëheqjen për shkak të procesit gjyqësor në Gjykatën e Hagës.

Fakti më interesant është se asnjë prej kryeministrave nuk ka mundur ta mbarojë të plotë mandatin. /Syri.net

Grafika nga Radio Europa e Lirë

Categories
Histori

Uganda njeh Pavarësinë e Kosovës

harta ugandaMe 17 Shkurt 2012 Uganda njeh pavarësinë e Kosovës. Lajmi është konfirmuar nga kabineti i Behgjet Pacollit dhe është prezantuar letra verbale.

Njohja e Ugandës është vendi i 88 i radhës që njeh pavarësinë e Kosovës. Në një konferencë shtypi, zëvendëskryeministri i Kosovës Begjet Pacolli njoftoi se Uganda ka njohur pavarësinë e Kosovës. Pacolli prezantoi edhe notën verbale me të cilën konfirmohet se Uganda ka njohur pavarësinë e Kosovës. Uganda ndodhet në Afrikën Lindore dhe është pavarësuar nga Britania e Madhe në vitet 60-ta.

Kryeqyteti i Ugandës është Kampala dhe ka 32 milionë banorë. Në ditët e para të lindjes, shtetësia e Kosovës është pranuar nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Britania, Franca, Austria. Kosova është njohur edhe nga të gjitha shtetet përbërëse të ish-Jugosllavisë, përjashtuar këtu Bosnjë-Hercegovinën dhe Serbinë.Por, pengesa të konsiderueshme për shkak të mosnjohjes vlerësohet se paraqesin pesë vendet e Bashkimit Evropian – Greqia, Spanja, Sllovakia, Qiproja dhe Rumania – që, sot e kësaj dite, nuk e kanë marrë ende një vendim të tillë.