Categories
Lifestyle

Lodhja nga puna, zyrtarisht një sëmundje

Lodhja nga puna tashmë ka njohjen zyrtare të OBSH-së si problem i diagnostifikueshëm dhe fenomen i lidhur me profesionin.

Në kulturën e sotme, ku fokusi te karriera sa vjen e rritet, e bashkë me të edhe orët e shpenzuara mbi normën, volumi i punës apo stresi që rrethon ambientin e saj, “burnout” siç njihet aktualisht, apo rraskapitja prej punës është kthyer gati në epidemi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë flet për një sindromë që vjen si rezultat i stresit kronik në vendin e punës, pasojat e të cilit nuk janë trajtuar siç duhet. Kjo është hera e parë që bëhet zyrtarisht një lidhje e tillë.

Tre faktorët që e nxisin këtë klasifikim janë:

• Shterimi i energjisë dhe ndjesia e rraskapitjes
• Rritja e distancës mendore që dikush krijon me vendin e punës, apo ndjenjat e negativitetit dhe cinizmit që individi i lidh me punën
• Reduktimi i efikasitetit profesional

Sfilitja në vendin e punës nuk është thjesht lodhje, ajo vjen me rraskapitje kronike dhe acarim të vazhdueshëm. Personat që e përjetojnë humbasin motivimin e nuk vonon dhe ulja e rendimentit në punë, ndërsa seria e problemeve të shkaktuara prej saj janë si emocionale, ashtu dhe fizike.

Sipas studiuesit Dan Schawbe, sfilitja në vendin e punës është kthyer në një shqetësim madhor, pasi njerëzit punojnë më shumë, por ndiejnë se nuk kompensohen ndershmërisht.

Categories
Lifestyle

Si të keni bishtin perfekt të flokëve tuaja

Të gjithë e dijmë se të pasurit e flokëve të gjatë dhe të shëndetshëm është padyshim një shenjë e bukurisë femërore.

Por shpesh herë, femrave ( si unë, si ti që po e lexon këtë artikull) na duhet t’i kapim ato, për hir të një lehtësie të ditës, nuk kemi kohë ti krehim si duhet apo edhe për të pasur një look sa më ndryshe.
Kush më mirë se sa një bisht ( ndryshe ponytail i famshëm) prezanton një model të denjë për të mbledhur flokët tanë dhe për të ndryshuar look ( me pak hapa, i lehtë dhe pa dëmtuar flokët).

Në foto i kemi sipas hapave se çfarë duhet të bëjmë:

ponytail1. Pasi të keni larë flokët dhe tharë mirë ( ose edhe jo menjëherë pas dushit por pas disa ditësh që jeni larë) përpiquni të keni flokë të shpupurisur. Për ata vajza me flokë të hollë, vendosni pak shkumë në flokët tuaja dhe thajini me difuzorin e tharëses suaj, nga poshtë lart, për të pasur flokë të dendur dhe me volum.

2. Ndajini flokët tuaj në dy pjesë kryesore, pjesa e poshtme dhe pjesa e lartme (mbi kokë).

3. Kujdesuni që gjatë ndarjes, flokët t’I krihni pak mbrapsht për të shtuar volumin (sidomos për vajzat me flokë të hollë)

4. Pasi kemi kapur të dy bishtat, në dy pjesët kryesore të kokës sonë, sërish bishtin shpupuriteni disi që të shpërndahet volumi në të dyja pjesët. Kujdesuni (si në foton 5) që pjesën e lartme të flokëvë mbi ball, ti hidhni duke I krehur në mënyrë të gufuar, siç thotë edhe populli :P

5. Në fund, përdorni pak spry llak-u për t’u siguruar që të qendrojnë sa më mirë.

6. E arritët? Ju lumtë :)

Categories
Lifestyle

Maska me mjaltë për fytyrë perfekte

Fytyra është pjesa më dukshme e jona. Është ajo që na prezanton me të tjerët dhe për këtë arsye duhet që të jemi gjithmonë në pamjen tonë më të mirë. Por shpesh fytyra mund të ketë shumë probleme që vijnë nga yndyra e tepërt apo nga plurat që gjejmë sapo dalim nga shtëpia. Më poshtë do t’ju japim dy maska shumë të mira për të gjitha ju vajza.

Mjaltë dhe kanellë

Shumë prej jush mund ta kenë dëgjuar më parë, shumë mund ta kenë provuar dhe të kenë mbetur të kënaqura e disa të tjera nuk e kanë marrë kurrë guximin ta provojnë. Ne ju këshillojmë të filloni ta provoni sa më parë për rezultate të shpejta dhe përfundimtare. Mjalti njihet për pafundësinë e të mirave që jep për çdo pjesë të trupit, dhe fytyra skishte si të ishte jashtë. Për këtë maskë-scrub ju nevojiten 4 lugë çaji mjaltë (natyral, mundësisht vendi) dhe 2 lugë çaji kanellë pluhur. Hidhni mjaltin në një enë që të mund ta mbani për disa ditë dhe më pas shtoni kanellën. Përzjejini bashke me anë të një luge shumë mirë deri sa e gjithë kanella të jetë bashkuar me mjaltin dhe masa të bëhet sa më homogjene. Pasi ta keni arritur ketë masë, vendoseni më kujdes mbi fytyrë të larë mirë duke mbuluar fytyrën me një shtresë të hollë të maskës. Kini kujdes si gjithmonë pjesën rreth syve apo gojës. Mbajeni maskën për 10 – 20 minuta duke marrë parasysh llojin e lëkurës. (10 min për fytyrat e thata dhe 20 për shumë të yndyrshmet). Më pas shpëlajeni maskën me ujë të vakët dhe duke e fërkuar në formë rrethore për të krijuar kështu ndjesinë e skrubit. Me pas lyjeni fytyrën me krem hidratues për të hequr thatësinë e tepërt. Përdoreni këtë maskë për 10 ditë, çdo ditë dhe do të shikoni rezultate fantastike.

Mjaltë dhe kamomil

Kjo maskë është shumë e mirë për të gjithë ju që kërkoni një fytyrë jo vetëm pa puçra por edhe të lëmuar. Kamomili është shumë i mirë si qetësues nervash por bën mrekulli edhe për fytyrën. Heq ndjesinë e lodhjes dhe hap poret. Kjo maskë do një kohë të gjatë, prandaj ne ju propozojmë masditet e vona apo paraditet në shtëpi.

Fillimisht vendosni në një enë pak ujë dhe disa qese kamomil. Nëse keni kamomil të pakonservuar akoma më mirë. Lejini të zjejnë deri sa të marrë valë. Më pas lidhni flokët dhe vendoseni fytyrën pranë avullit të kamomilit duke mbajtur mbi kokë një peshqir (opsionale për më shumë rezultat). Mbajeni fytyrën kështu për 2 minuta. Kështu keni realizuar fazën paraprake për realizimin e kësaj maske. Kjo fazë hap të gjitha poret tuaja dhe e qetëson fytyrën përpara vendosjes së mjaltit.

Më pas, pa e fshirë fytyrën nga avujt e kamomilit, filloni të vendosni një shtresë të hollë mjalti në fytyrë duke e mënjanuar pjesën e gojës dhe syve. Mundohuni ta mbani sa më shumë maskën në fytyrë, meqë dihet që është edhe pak e sikletshme. Megjithatë periudha optimale do të ishte 2 orë. Më pas shpëlajeni me kujdes pa sapun duke hequr të gjithë mjaltin nga fytyra juaj.

Përgatiti: Pamela Bejleri

Categories
Shëndet

Vajrat esenciale dhe efektet e tyre kuruese

1. Vaji esencial i Livandos ka veti antiseptike, anti-inflamatore, dhe shërben si një antibiotik natyral. Ai ka efekt qetësues, relaksues mbi sistemin nervor dhe është një anti-depresiv mjaft efikas. Gjithashtu ai ndihmon në procesin e shërimit të plagëve dhe në stimulimin e sistemit imunitar duke mundësuar rigjenerimin e qelizave të trupit.

2. Vaji esencial Tea Tree është një vaj anti-bakterial i spektrit të gjerë pasi lufton një gamë të gjerë bakteriesh. Ai njihet gjerësisht për vetitë e tij anti-inflamatore, anti-mykotike, anti-parazitare dhe anti-virale. Përdorimi i këtij vaji këshillohet vecanërisht në lëkurat me probleme (akne) si dhe ato mikse/ të yndyrshme.

3. Vaji esencial i Kamomilit njihet për vetitë anti-inflamatore dhe anti-septike. Ky vaj përdoret në mënyrë të vecantë në kurimin e sëmundjeve të lëkurës si akne, ekzema, psoriasis, alergjive e kështu me radhë. Për më tepër, ky vaj njihet si qetësues dhe relaksues i sistemit nervor.

4. Vaji esencial i Mentes ndihmon në përballimin e dhimbjeve për shkak të efektit mpirës dhe freskues. Përdoret për të kuruar sëmundje të lëkurës si ekzema, akne, alergji, etj.