Një ëmbëlsirë, pas një darke romantike

Një ëmbëlsirë, pas një darke romantike

Embëlsira, pas një darke romantike… Përbërësit: 1/2 filxhan patate me çokollatë 5 lugë gjalpë 1 filxhan miell pluhur 1/4 filxhan sheqer 1/2 lugë çaji pluhur 1/2 lugë çaji kripë 1/4 filxhan pluhur kakao 1 filxhan qumësht 2 vezë 1 lugë çaji vanilje Manaferra ose frut tjetër pylli Përgatitja: Shkrini gjalpin në temperaturën e duhur dhe…

Manaferra, ilaç natyral ndaj çdo sëmundjeje

Manaferra, ilaç natyral ndaj çdo sëmundjeje

Në mjekësinë popullore përdoren frutat, gjethet, lastarët e njomë dhe rrënjët. Gjethet e reja mblidhen në qershor- korrik dhe thahen në hije në shtresa të holla. VETITË KURUESE Manaferra konsumohet e freskët pasi piqet mirë; me to përgatitet reçeli cilësisë së mire. Manaferra bëhet verë, uthull dhe raki. Vera ka vlera të mira mjekësore. Frutat…