Categories
Shëndet

8 mënyra natyrale për energji në mëngjes

Gratë e jetës moderne konsiderohet të ndihen të lodhura, por nuk ka nevojë që ju të mbështeteni vetëm tek kafeina për t’u ndjerë e gjallë. Provoni këto mënyra:

1. Ndriçimi

Drita është një mënyrë natyrale që i tregon orës tuaj të brendshme se është koha të filloni ditën. Lërini grilat apo perdet hapur ose gjeni një burim drite që t’ju stimulojë dritën e diellit.

2. Ngrihuni menjëherë nga shtrati

Rezistojini opsionit “snooze” për të fjetur disa minuta ekstra kur bie zilja e zgjimit. Është më mirë të çoheni nga shtrati kur sapo ju del gjumi.

3. Lëvizni

Bëni pak yoga mëngjesi që konsiston në shtriqjen dhe tërheqjen e gjymtyrëve dhe muskujve të trupit.

4. Hani diçka me vaj kokosi

Trigliceridet në vajin e kokosit janë veprues të shpejtë si burim energjie dhe mund të veprojnë më shpejt kafeja.

5. Hani mëngjes të pasur me proteina

Një vakt i pasur me proteina ndihmon qelizat e trurit të funksionojnë siç duhet, gjithashtu një vakt i tillë ju ndihmon kur keni një gjendje mendore të lodhur (gjithashtu, ju jep ndjenjën e të qenit e ngopur dhe nuk do të ndjeni uri).

6. Evitoni të ngrënit natën vonë

Të konsumosh një vakt të rëndë para se të shtrihesh për të fjetur, në mëngjes do zgjohesh me ushqim të mbetur në stomak. Nëse keni neps natën hani diçka me jo më shumë se 150 kalori.

7. Pini ujë në mënyrë konstante

Mungesa e pirjes së ujit ju shkakton dehidratim. Mundohuni të jeni e hidratuar gjatë ditës.

8. Flini më shumë çdo ditë

Provoni që nga e hëna në të premte të shtriheni për të fjetur 45 minuta më herët, çka ju mundëson katër orë gjumë ekstra gjatë javës, kështu që s’ka arsye pse të mos ndiheni plotësisht e çlodhur.

Categories
Këshilla Kuzhina Shëndet

Sekretin për një mëngjes me vlera e gjeni tek këto ushqime!

Disa prej nesh shpesh për efekt kohe apo si pasojë e neglizhencës e braktisin ngrënien e vaktik të mëngjesit pasi e konsiderojmë jo të domosdoshëm.

Në fakt sipas studimeve ndërkombëtare vakti i mëngjesit është baza dhe i patjetërsueshëm për fillim e një dite të mbarë dhe energjike.

Këtu do t’ju paraqesim një listë me 12 ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes:

1. Vezë
Studimet kanë treguar se nëse hahet vezë në mëngjes rriten ndjenjat e plotësisë, zvogëlon futjen e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në mbajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës.

2. Kos grek
Kosi grek është i butë, i shijshëm dhe ushqyes. Është bërë duke shtypur hirrë dhe lëngje të tjera nga gjizmat, të cilat prodhojnë një kos të kremuar që është më i koncentruar në proteina.

3. Kafe
Kafeja është një pije e mahnitshme për të filluar ditën tuaj. Është e lartë në kafeinë, e cila është treguar për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, vigjilencën dhe performancën mendore.

4. Drithëra të mëngjesit, tërshëra
Tërshëra është zgjedhja më e mirë e mëngjesit për dashamirët e drithërave. Tërshëra është e përbëra nga molekula të cilat përmbajnë një fibër unike të quajtur beta-glucan. Kjo fibër ka shumë përfitime mbresëlënëse shëndetësore, duke përfshirë uljen e kolesterolit.

5. Farërat e Chia
Fara Chia kanë jashtëzakonisht kalori. Ato janë gjithashtu një nga burimet më të mira të
fibrave. Farat Chia janë farëra të zeza të imëta nga bima Salvia Hispanica, e cila është e lidhur me nenexhik. Kjo bimë rritet vetvetiu në Amerikën e Jugut.

6. Manferra
Manaferrat janë të shijshme dhe të mbushura me antioksidantë. Llojet popullore përfshijnë boronica, raspberries, luleshtrydhe dhe manaferra. Ato kanë nivel më të ulët në sheqer se shumica e frutave, por më të lartë në fibra. Në të vërtetë, manaferrat ofrojnë secila 8 gramë fibra mbresëlënëse në filxhan.Për më tepër, një filxhan i manave përmban vetëm 50-85 kalori, në varësi të llojit.

7. Arra
Arra janë të shijshme, të kënaqshme dhe ushqyese. Ato janë një shtesë e mirë për mëngjes për shkak se po mbushin dhe ndihmojnë në
parandalimin e shtimit të peshës. Edhe pse arrat kanë kalori të larta, studimet sugjerojnë që ju të mos thithni të gjithë yndyrën në to.

8. Çaj jeshil
Çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme në planet. Ai përmban kafeinë, e cila përmirëson gatishmërinë dhe humor, së bashku me ngritjen e
normës metabolike. Çaji jeshil siguron vetëm 35-70 mg kafeinë në filxhan, që është rreth gjysma e sasisë në
kafe.

9. Proteina të trazuara
Një tjetër mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën është me një proteina të trazuara ose gojëmjaltë. Mund të përdoren disa lloje të pluhurave të proteinave, duke përfshirë proteina të hirrës, vezës, soje dhe bizele.

10. Fruta
Frutat mund të jenë një pjesë e shijshme e një mëngjesi ushqyes. Të gjitha llojet e frutave përmbajnë vitamina, kalium, fibra dhe kanë nivel të ulët në
kalori. Një filxhan frutash të copëtuara siguron rreth 80-130 kalori, në varësi të llojit.

11. Fara liri
Farat e lirit janë tepër të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra të trashë, që ju ndihmon të ndiheni të plotë për disa orë pas ngrënies.
Farat e lirit gjithashtu mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës dhe të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, si dhe të mbrojë kundër kancerit të gjirit.

12. Gjiza
Gjiza është një ushqim fantastik për mëngjes. Është e lartë në proteina, e cila rrit metabolizmin, prodhon ndjenja të plotësisë dhe zvogëlon
“hormonin e urisë” ghrelin. Në fakt, djathi i gjedhit është treguar i kënaqshëm nëse shoqërohet me vezë./In Tv/

Categories
Kuzhina

Kek me limon

Kek me limon: Një kek i thjeshtë në shije, aromatik dhe i butë. Perfekt për mëngjesin tuaj por edhe pas një vakti të caktuar.

Pra një ëmbëlsirë e përshtatshme për çdo rast. Provojeni!

Përbërësit:

150 gr miell gruri

150 gr miell misri

250 gr sheqer

3 vezë

170 ml qumësht

140 ml vaj

Lëkurë e grirë e 3 limonëve

1 zarf me sodë keku

Pak kripë

Për shurupin:

Lëngu i 3 limonëve

100 gr sheqer.

Përgatitja:

Rrahim 3 të verdhat e vezëve me sheqerin. Shtojmë qumështin dhe e përziejmë me vezët dhe sheqerin. Shtojmë dalë-ngadalë të dy llojet e miellit. Shtojmë gjithashtu edhe vajin, të bardhën e vezës të rrahur plotësisht më parë, lëkurën e grirë të limonit dhe fare pak kripë.

I shtojmë sodën e kekut vetëm në fund.

E hedhim përbërjen në një tavë me diametër 24 cm, të cilën e kemi lyer më përparë me gjalpë dhe miell.

Kekun e pjekim për 55 min në 160°C.

Ndërkohë që keku piqet, lëngun e 3 limonëve dhe sheqerin e vendosim në tenxhere dhe e ziejmë derisa të tretet sheqeri.

Pasi keku të jetë ftohur, e njomim me shurupin e nxehtë.

Përgatiti: Romina Ziu

Categories
Kuzhina

Kroasante

Përbërësit për kroasante:

 • 3 vezë
 • 3 lugë sheqer
 • 200 gr gjalpë
 • 1 gotë qumësht
 • 700 gr miell
 • lëkurë limoni
 • majë birre
 • nutella, ose recel

Përgatitja:

 1. Përziejmë të gjithë përbërësit dhe formojmë një top. E lemë për gati një orë sa te vijë brumi.
 2. E ndajmë topin në disa topa të vegjël dhe me secilin top bëjmë një rreth(jo te hollë fare)duke e hapur.
 3. E ndajmë rrethin në 8 pjëse dhe në cdonjeren veme nutellën ose recelin.
 4. E rrotullojmë nga lart –poshtë dhe formojmë molton.
 5. Këto i vëmë në tepsi dhe i lëmë gati një orë sa të vijë brumi përsëri.
 6. I pjekim në furrë me 180 gradë për 30 min dhe janë gati për tu shërbyer.