Categories
Shëndet

8 mënyra natyrale për energji në mëngjes

Gratë e jetës moderne konsiderohet të ndihen të lodhura, por nuk ka nevojë që ju të mbështeteni vetëm tek kafeina për t’u ndjerë e gjallë. Provoni këto mënyra:

1. Ndriçimi

Drita është një mënyrë natyrale që i tregon orës tuaj të brendshme se është koha të filloni ditën. Lërini grilat apo perdet hapur ose gjeni një burim drite që t’ju stimulojë dritën e diellit.

2. Ngrihuni menjëherë nga shtrati

Rezistojini opsionit “snooze” për të fjetur disa minuta ekstra kur bie zilja e zgjimit. Është më mirë të çoheni nga shtrati kur sapo ju del gjumi.

3. Lëvizni

Bëni pak yoga mëngjesi që konsiston në shtriqjen dhe tërheqjen e gjymtyrëve dhe muskujve të trupit.

4. Hani diçka me vaj kokosi

Trigliceridet në vajin e kokosit janë veprues të shpejtë si burim energjie dhe mund të veprojnë më shpejt kafeja.

5. Hani mëngjes të pasur me proteina

Një vakt i pasur me proteina ndihmon qelizat e trurit të funksionojnë siç duhet, gjithashtu një vakt i tillë ju ndihmon kur keni një gjendje mendore të lodhur (gjithashtu, ju jep ndjenjën e të qenit e ngopur dhe nuk do të ndjeni uri).

6. Evitoni të ngrënit natën vonë

Të konsumosh një vakt të rëndë para se të shtrihesh për të fjetur, në mëngjes do zgjohesh me ushqim të mbetur në stomak. Nëse keni neps natën hani diçka me jo më shumë se 150 kalori.

7. Pini ujë në mënyrë konstante

Mungesa e pirjes së ujit ju shkakton dehidratim. Mundohuni të jeni e hidratuar gjatë ditës.

8. Flini më shumë çdo ditë

Provoni që nga e hëna në të premte të shtriheni për të fjetur 45 minuta më herët, çka ju mundëson katër orë gjumë ekstra gjatë javës, kështu që s’ka arsye pse të mos ndiheni plotësisht e çlodhur.

Categories
Lifestyle

Si zhduket zbokthi në flokë?

Dëshironi flokë pa zbokth, me shkëlqim dhe të padëmtuar? Atëherë provojeni këtë maskë, të bërë vetë në shtëpi, me përbërës lehtësisht të gjetshëm.

Përbërësit:
1-2 filxhana kos
1/2-1 filxhan vaj ulliri

Kjo maskë ju jep shkëlqim dhe butësi flokëve tuaj, njëkohësisht është shumë efektive për zhdukjen e zbokthit. Bëjeni dy herë në javë, mbajeni 30 min, më pas lajini flokët tuaj. Shikoni efektet.

Categories
Dieta

Dieta më e shëndetshme dhe efikase

mjalte“Ngrënia e një luge mjaltë çdo natë para se të flihet bën që të humbet peshë. Nuk është një dietë çudibërëse, por një mënyrë shkencërisht e provuar për tu dobësuar”-shkruajnë mediat. Dieta me mjaltë është ideuar nga dietologu Mike Mc Innes, i cili pretendon se nëpërmjet ngrënies së një luge mjaltë në darkë, digjen më lehtë yndyrat gjatë gjumit. Asnjë veprim ekstrem dhe as ushqime dietike të kushtueshme, por falë kësaj “diete” mund të humben deri në 3 kilogramë në javë. Mike McInnes, zbuloi se kombinimi i mjaltit me sheqerin natyral është ideal për të humbur peshë. Mund të hahen ëmbëlsira, biskota etj, e rëndësishme është që të jenë të përgatitura me mjaltë. Mjalti redukton gjithashtu stresin, duke na mundësuar që të flemë më mirë si dhe ndihmon tupin për të përshpejtuar djegien e yndyrave. Theksohet se mjalti është element kyç për të eliminuar dëshirën për sheqer, duke u cilësuar si një mik i mirë kundër obezitetit. Ndaj këshillohet që të niset dita me një ose dy lugë mjaltë në një filxhan me ujë të ngrohtë, në vend të sheqerit në çaj apo në kafe. Nëse doni të hani diçka, gjithashtu mund të lyeni një fetë bukë me mjaltë.

Categories
Shëndet

Vaj ulliri për lëkurë të shëndetshme

Vaji i ullirit për lëkurënPërdorni vaj ulliri për lëkurë të shëndetshme!

Vaji i ullirit është i pasur me vitamina, anti-oksidantë të cilët janë shumë të mirë për lëkuren. Përdorimi i rregullt i vajit të ullirit ndihmon lëkuren tuaj të jetë e butë dhe me shkëlqim, pakson rrudhat dhe tonifikon atë.

Cilët janë përbërësit e mirë që përmban vaji i ullirit?

Squalene është një nga përbërësit kryesor që gjëndet në vajin e ullirit. Ai ju ndihmon të lubrifikoni lëkuren dhe t’a mbroni nga dëmtime të tjera.

Anti-oksidantë: vaji i ullirit është i pasur me anti-oksidantë të cilët ndihmojnë në ri-gjenerimin e qelizave, mbrojnë lëkuren nga ekspozimi në ambiente me pluhur, me ndotje dhe me mot aspak të përshatshem për lëkuren. Vaji i ullirit përmban vitamine E, A dhe poliphenol.

Chlorofil: ky përbërës në lëkurë ndihmon në pastrimin dhe tonfikimin e lëkurës. Vepron edhe si përbërës që parandalon krijimin e rrudhave.