Categories
Shtëpia

Gjumë të qetë nga ngjyra blu në dhomën e gjumit / Ju largon stresin

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ka një efekt qetësues dhe dominon dhomat e ndenjes.

Po dhoma e gjumit? Blu, e kaltër nuk ka rëndësi, mjafton të luani me nuancat e blusë.

Ky nuk është supozim, e thotë shkenca.

Një studimi i Travelodge doli në përfundimin se e kaltra mund të ketë një ndikim real në cilësinë e gjumit.

Studiuesit gjetën se nga mijëra të anketuar, njerëzit që flinin në dhoma të lyera me nuancat e blusë ishin më të qetë në përgjithësi, në krahasim me ata që flinin në një dhomë të lyer me nuancat e ngjyrave të tokës.

Efekti qetësues i blusë, shprehet Chris Idzikowski nga Edinburgh Sleep Centre, lidhet me receptorët e specializuar të quajtur qeliza ganglion në pjesën e retinës së syve tanë, të cilët janë më të ndjeshëm ndaj ngjyrës blu.

Një tjetër studim shkencor ka dalë në përfundimin se çarçafët e bardhë luftojnë stresin, ankthin apo pagjumësinë. Mjafton të shtroni në krevatin tuaj çarçafë të bardhë, të lyeni muret ngjyrë të kaltër dhe kjo do të ndikojë drejtpërdrejtë në psikozën tuaj.

Categories
Shtëpia

Çfarë relaksi na vjen nga prania e një dritareje në mes të shtëpisë?

Kur themi fjalën “dritare” secili nga ne do ta mendonim atë si një pjesë e pashmangshme e shtëpive tona, që shpesh herë, nuk ka ndonjë rëndësi të veçantë, veçse të “reklamojë” një perde të vendosur sipër.

Por, me një dozë më të madhe të kreativitetit, ne mund ta kthejmë një dritare në një vend funksional, të bukur, relaksues dhe praktik.

Nqs kemi një dritare të madhe në mes të shtëpisë psh, ekspertët e çështjeve të interior design këshillojnë që t’i ndërtohet një strukturë druri, me një ngjyrë të caktuar që kombinohet me ambientin tjetër të shtëpisë, poshtë të cilit mund të vendosim një divan të vogël.

Arredimi i divanit mund të jetë sipas dëshirës, pjesa më e madhe e realizojnë atë plot më ngjyra për t’i dhënë jetë shtëpisë.

Pra, hiqni dorë nga perdet e mëdha që mbulojnë dritën dhe pamjen e bukur që vjen nga një dritare në mes të shtëpisë. Ndiqni fotot e mëposhtme për me tepër ide:

Categories
Shtëpia

Shtojini ngjyra shtëpisë suaj

Pranvera po vjen dhe bashkë me të, ju ftojmë t’i hidhni një sy sugjerimeve për një shtëpi me ngjyra alegro:

 

 

Categories
Shtëpia

Ngjyrat e 2014 në arredimin e shtëpisë

Ngjyrat me në modë për 2014 do të jenë ngjyrat e nxehta, vjollca orkide sipas dizenjuese është ngjyra që do të dominojë, por pa lënë pas blunë klasike, të verdhën e artë si dhe grinë.Viti 2014, ka shfaqur disa ide shumë interesante për të dekoruar shtëpinë tuaj/acp.al

Categories
Shtëpia

Si të arredojmë dhomën e fëmijëve?

Në artikullin më poshtë do ju sjellim disa ide se si mund të arredoni dhomën e fëmijëve nëse jeni në pritje të tij ose po zgjeroni shtëpinë që t’u jepni fëmijëve hapësirën e nevojshme.Ngjyra e dhomës duhet të jetë me tone të ngrohta, që ftojnë fëmijën për një gjumë të qetë dhe një zgjim me energji në mëngjes. Kur fëmijët janë në një moshë më të rritur, lejoni që ta zgjedhin vetë ngjyrën e dhomës së tyre dhe lyejeni atë së bashku me ta.