Fileto peshku me vezë

Fileto peshku me vezë

Përbërësit: Fileto nga 1 për person, limon një kokërr mesatare, kripë, piper, majdanoz 1 tufëz, fletë dafine 2 deri 3 gjethe, vaj ulliri 2 deri 3 lugë gjelle, 2 kokrra vezë, 1filxhan qumësht ose ujë, vaj për skuqje 2 deri 3 filxhan kafeje, garniture sipas dëshirës Metoda e pregatitjes Fileta e pastruar nga halat e…

Vaji i peshkut lehtëson simptomat e lupusit

Vaji i peshkut lehtëson simptomat e lupusit

Vaji i peshkut Suplementet me vaj peshku mund të ndihmojnë lehtësimin e simptomave të lupusit (Lupusi është sëmundje autoimune gjatë të cilët qelizat mbrojtëse të organizmit sulmojnë pjesët e shëndetshme të tij.), tregojnë studimet e realizuara kohë më parë. Personat e hulumtuar, të cilët kanë vuajtur nga sëmundja në fjalë, janë ndarë në katër grupe….

Vitaminat janë më të shëndetshme kur merren përmes ushqimit

Vitaminat janë më të shëndetshme kur merren përmes ushqimit

Vitaminat dhe antioksiduesit janë më të shëndetshëm kur ato konsumohen përmes ushqimeve, se sa kur konsumohen përmes tabletave shtesë. Një varg studimesh tregojnë rëndësinë e konsumimit të antioksiduesve për parandalimin dhe trajtimin e një varg sëmundjesh. Ato përmenden si të efektshme për mbrojtjen e zemrës dhe qarkullimit të gjakut, si dhe si preventivë nga gati…