Shtatë këshilla për zgjedhjen e një partneri të përshtatshëm

Shtatë këshilla për zgjedhjen e një partneri të përshtatshëm

Ka shumë faktorë që duhet t’i kushtoni vëmendje kur zgjidhni një partner për të kaluar jetën. Gjëja më e rëndësishme është që të kemi në mend gjërat që janë më të rëndësishme për ju. Ja 7 këshilla për të bërë zgjedhjen e duhur: Gjeni dikë me të cilin kuptoheni lehtë Është e rëndësishme që të…

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Panxhari i kuq është perime shumë e shëndetshme, e cila përdoret në kulinari dhe në mjekësi. Është i pasur me vitamina, thartirë folike dhe me kompleksin e vitaminave B (B2, B6), ndërkaq nga mineralet përmban natrium dhe kalium, por përmban edhe jod. Më e freskët është me fletë të cilat rikujtojnë panxharin. Nëse nuk keni…

Cilat ushqime shkaktojnë fryrje barku
|

Cilat ushqime shkaktojnë fryrje barku

Eshte shumë e rëndësishme është të bëni dallimin midis fryrjes dhe kilogramëve të terpërt sepse këto probleme kërkojnë metoda të ndryshme për të ardhur në formë. Problemi me fryrjen është më shqetësues se kilogramët e tepert pasi njerëzit zakonisht nuk e kuptojnë se çfarë ushqimesh u shkaktojnë fryrje dhe nuk e dinë nëse janë të…

Ja cilat sëmundje i shëron uthulla e molles

Ja cilat sëmundje i shëron uthulla e molles

Uthulla e mollës është një nga ilaçet alternative më të popullarizuara që përdoren sot. Ajo që nga lashtësia përdoret për shërimin e sëmundjeve të ndryshme. Disa përparësi shëndetësore të uthullës së mollës nuk janë vërtetuar shkencërisht. Gjithsesi shikoni se cilat janë dobitë e saj për shëndetin tonë, kështu që edhe ju mund t’i provoni. Kur…

Guardian: Bunkerët – të ripërdoren, zhduken apo të mbesin testament i komunizmit
|

Guardian: Bunkerët – të ripërdoren, zhduken apo të mbesin testament i komunizmit

Për disa, ata janë një shëmti, kujtim i së kaluarës paranojake të Shqipërisë, zhdukja e të cilëve duhet të lejohet pa dhembje. Për të tjerët, bunkerët e betonit të periudhës komuniste të shtetit të vogël të Adriatikut janë një pjesë e trashëgimisë kulturore që nuk duhet humbur, shkruan në numrin e sotëm, e përditshmja britanike,…