Categories
Informacion Shëndet

Një herë e mirë, përgjigja për: A lejohet seksi në shtatzani?

Ndoshta seksi është gjëja e fundit që të vjen ndërmend kur je shtatzënë. Por kjo varet nga hormone, ndaj nëse ke dëshirë të kryesh marrëdhënie dhe je shtatzënë, nuk ka asgjë të keqe, përkundrazi.

Por a është e rrezikshme të shkundesh kur je shtatzënë?

Sipas ekspertëve, mund të bësh seks sa të duash kur je shtatzënë! Penetrimi është përfundimisht diçka e sigurtë, në një shtatzëni normale. Theksojmë: normale. Nëse shtatzënia ka komplikacione, seksi nuk është zgjedhja më e mirë.

“Është shumë e pagjasa që seksi në shtatzëni të shkaktojë abort”, shpjegon për “Buzzfeed” Pr. Dr. Mary Jane Minkin, “Marrëdhëniet e rregullta seksuale nuk ndikojnë në shëndetin e shtatzënisë.”

Sidoqoftë, duhet të merret edhe një aprovim nga ana e mjekut, sepse mund të ketë ndërlikime që e bëjnë të rrezikshëm seksin gjatë shtatzënisë.

“Seksi është në rregull edhe nëse je shtatzënë me binjakë dhe trinjakë”, shprehet Dr. Christine Proudfit.

Nëse ndjeni simptoma si dhembja, shkarkime të pazakonta vaginale, gjakosje, apo dhembje pas seksit, duhet të vizitoheni patjetër.
Dhe si përfundim, bebja nuk i ndjen “gudulisjet” gjatë seksit. Penisi godet cerviksin, i cili shërben si një barrier për çfarëdo mund të përpiqet të hyjë brenda. Përveç cerviksit, lëngu amniotik e rrethon beben si një mburojë prej uji, që gjithashtu e mbron beben. /ekspres

Categories
Dieta Këshilla Shëndet

5 ushqimet që ndihmojnë të mbetesh shtatzënë

Jeni njëra nga ato që po provoni te mbeteni shtatzënë dhe nuk ia arrini, e pyesni si të mbetem shtatzënë? Këtu në këtë artikull do te lexoni per top 5 ushqimet që ju ndihmojnë dhe shtojnë gjasat qe te mbeteni shtatzënë. Shih dhe gjej këto ushqime te cilat kane shije te mire e gjithashtu ndihmojnë trupin te arrij kushtet per krijimin e një bebe, pasi qe kjo (shtatzënia) është ajo qe dëshironi.

1. Drithërat e plota

S’ke nevoje te shmangesh karbohidratet, vetëm thjeshte te besh zgjedhje te duhur. Karbohidratet komplekse si buka nga gruri i plote, orizi i kafenjte, buka e misrit dhe qulli tërshërës nuk ndikojnë ne insuline dhe sheqer te gjakut aq sa karbohidratet e rafinuara (buka e bardhe, orizi bardh, mielli i bardhe, etj). Dhe çfarëdo që është e mirë për funksionin e insulinës është e mire edhe për pjellshmëri (shtatzënia).

2. Proteina nga bimët

Proteina nga bimët si fasulet, bizelet dhe kikirikët janë shoqëruar me shtim te pjellshmërisë, diçka që proteina nga mishi kuq dhe mishi i shpezëve nuk ofron. Fasulet janë përplot me hekur, një ndihmues tjetër i pjellshmërisë (feritilitetit). Nuk është e thënë te bëhesh vegjetarian por provo te kufizosh mishin ne porcione te vogla.

3. Produktet nga qumështi

Ndoshta e ke vështirë te mendosh per qumështin e plote, kosin e plote, e bile edhe akulloret si ushqime qe shtojnë pjellshmërinë dhe ju ndihmojnë te mbeteni shtatzëne, por një studim i bere ne Harvard ka zbuluar se gratë qe konsumonin keto ushqime kishin me pake probleme ovulimi. Produktet e qumështit përmbajnë edhe kalcium, i cili është nje materie ushqyese e rëndësishme e pjellshmërisë. Studiuesit bëjnë me dije se nuk duhet tepruar me këto ushqime, por një shërbim ne dite mund te ndihmoj te kompozosh kaloritë shtese diku tjetër ne dietën tuaj.

4. Fruta dhe perime te freskëta

Ku t’ia fillojmë se sa te shëndetshme dhe rëndësishme jane frutat dhe perimet per pjellshmërinë? Para se gjithash, ato janë përplot me antioksidues te cilet promovojnë shëndet te përgjithshëm dhe reproduktive. Plus shume fruta dhe perime – portokalli dhe frutat citrike te tjera, dredhëzat dhe perimet me gjethe te gjelbra – jane përplot me folate një materie ushqyese e rëndësishme me te cilën duhet te mbusheni para shtatzënisë qe te parandalosh defektet e lindjes.

5. Yndyrat e mira: Gjysmë të ngopura, acidet yndyrore omega-3

Thuaj “jo”’ yndyrave te ngopura dhe trans-yndyrave, dhe po yndyrave gjysme te ngopura dhe acideve yndyrore omega-3. Këto yndyra zvogëlojnë pezmatimin dhe shtojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Ku mund ti gjesh ato? Ne avokado, kokrra (arrat & lajthit), farat e kungullit dhe sezames, sardelet, dhe peshku salmon.

Ti mund t’i kombinosh këto ushqime ne gjithfarë mënyrash për të shtuar ndikimin e këtyre ushqimeve ne përmirësimin e pjellshmërisë. Me rendësi është qe t’i besh këto ushqime pjese te dietës tuaj qe te shtosh gjasat per te mbetur shtatzënë.

Categories
Familja

Mosha ideale për tu bërë prindër?

Sipas një studimi, mosha 35-vjeçare është idealja për t’u bërë prindër. Në këtë studim kanë marrë pjesë dy mijë persona, të cilëve iu është bërë e njëjta pyetje: Cila është mosha ideale që do të preferonit të bëheshit prindër, dhe pjesa më e madhe e tyre janë përgjigjur 35-vjeç.

Arsyet, sipas studiuesve janë të ndryshme, sepse kjo është periudha më e përshtatshme pasi ke arritur të krijosh jetën, ke blerë një shtëpi, ke gjetur parnterin e duhur, je në punë dhe mbërritja e një fëmije do të ishte ideale. Ndërsa sipas të intervistuarve kjo është mosha mesatare, në të cilën nuk ndjehesh as i ri as i vjetër por në kulmin e jetës. Është e vërtetë që fëmijët janë një kënaqëi e pafundme dhe pjesa më e madhe e njerëzve preferojnë të gëzojnë lidnjen e fëmijës së tyre të parë pasi të kenë rregulluar pothuajse disi jetën e tyre.