Categories
Këshilla Kuzhina

Probleme me virozat dhe gripin? Luftojeni me këtë lloj supe

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja.

Gripi dhe virozat sjellin shqetesime tek pjesa më e madhe e njerëzve dhe ju krijojnë probleme gjatë jetës së perditshme.

Krahas ilaçeve për ta kuruar, më poshtë ju rekamondojmë një lloj supe të thjeshtë të përgatitur në shtëpi me pak përbërës por që funksionon si një medikament i blerë në farmaci në trupin tuaj.

Në dallim nga ilaçet që blejmë kjo supë nuk ka efekte anësore dhe organizmi ynë siguron mbrojtjen e duhur nga gripi dhe virosat e stinës.

Përbërësit:

2 lugë margarinë, 2 thelpinj hudhër, 2 gjethe dafine, 100 gr mish i bardhë pule, pak kripë, 200 ml qumësht, 400 ml ujë, 1 lugë çaj piper i zi, 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Përgatitja:

Në një tigan hedhim margarinë dhe thelpinjtë e hudhrës dhe i fërgojmë pak sa të lëshojnë aromën (të sigurohemi të mos digjen sepse jep shije të hidhët dhe aromë jo të këndshme), pastaj shtojmë qumështin, gjethet e dafinës dhe kripën.

Kjo masë zihet për 10 minuta, pastaj shtohet mishi i grirë imët i pulës dhe 400 ml ujë dhe zihet derisa të zbutet mirë mishi. Pastaj mund ta miksojmë në mënyrë që të bëhet një masë kremoze dhe nëse trashësia e supës është e dendur mund të shtojmë akoma ujë, piper të zi dhe vajin e ullirit. /noa.al/

Categories
Dieta

Dieta si të heqim celulitin

Si të heqim celulitin?

Shumë femra vuajnë nga celuliti në pjesë të ndryshme të trupit të tyre. Kjo prej shumë arsyesh, ndër më kryesoret: mungesa e aktivitetit fizik dhe kequshqyerja. Mirëpo, tashmë që në trupin tonë ekzistojnë ato shenja të tmerrshme, prej të cilave frikësohen të gjitha femrat, si t’i largojmë ato? Më poshtë, lexoni dietën “mrekulli-anti celulit” e prezantuar nga Real Academia Española. Përveç regjimit dietik, kini parasysh të konsumoni sa më shumë ujë.

Dieta:

Dita e parë:

Mëngjesi:

1 gotë portokall i shtrydhur
1 copë buke integrale
1 filxhan kafe pa sheqer

Para dreka:

1 gotë qumësht pa yndyrë

Dreka:

1 pjatë supë
1 sallatë jeshile, domate dhe pak vajë ulliri
1 copë bukë integrale

Pasdite:

1 tas me fruta të grira

Darka:

1 pjatë supë
1 copë buke integrale

Dita e dytë:

Mëngjesi:

1 kokërr domate
1 vezë të zier
1 copë buke integrale

Para dreka:

1 mollë

Dreka:

1 pjatë supë
1 sallatë jeshile dhe domate
1 copë bukë integrale

Pasdite:

1 gotë qumësht pa yndyrë

Darka:

1 pjatë supë
1 copë buke integrale
Ananas

Dita e tretë:

Mëngjesi:

1 gotë lëng portokalli
1 çaj me limon

Para dreka:

kumbulla ose fiq të tharë, por pa sheqer

Dreka:

1 pjatë supë
2 vezë të ziera
1 copë buke integrale

Pasdite:

1 ananas

Darka:

1 pjatë supë
200gr. peshk furre
1 sallatë frutash

Dita e katërt:

Mëngjesi:

1 gotë qumësht pa yndyrë
cereale (drithëra) dietikë

Para drekës:

2 fruta të sezonit

Dreka:

1 pjatë supë
1 patate e zier me limon
1 copë buke integrale

Pasdite:

1 gotë qumësht pa yndyrë

Darka:

1 pjatë supë
1 porcion kunguj furre
1 copë buke integrale

Dita e pestë:

Mëngjesi:

1 kos frutash dietik
1 frut sipas dëshirës

Para dreka:

1 gotë lëng frutash pa sheqer

Dreka:

1 pjatë supë
1 sallatë me spinaq

Pasdite:

1 mollë

Darka:

1 pjatë supë
1 kofshë pule e pjekur me limon
1 copë buke integrale

Supa e përmendur më lart gatuhet: qepë, domate, speca, majdanoz, lakër. Grijini të gjitha në miker, zijini për rreth 25min, me pak kripë dhe hidhini limon sipas dëshirës.

Dieta nuk duhet të bëhet më shumë se 10 ditë

Parashikohet heqja e celulitit dhe humbje peshe 4 kg në javë. Megjithatë kjo ndryshon në varësi të metabolizmit të trupit.

Rekomandohet edhe për meshkuj, për humbje peshe dhe shkrirje dhjamrash.