Albania, bed & bunker

Shqipëria numëron qindra mijëra bunker të trashëguar nga idiotësia komuniste. Një projekt gjermano-shqiptar duket se do të kthejë një pjesë të tyre në dhoma hoteli. Rreth 50 km larg Tiranës, 10 studentë gjermanë e 10 shqiptarë i kanë hyrë punës për një projekt unik: po kthejnë një bunker në një fjetore me tetë shtretër. Turistët […]

Sopoti, magjia e turizmit

Atje ku rritet “Ylli i Alpeve”, atje ku turistët magjepsen me bukuritë marramendëse – atje ku harron hallet dhe kërkon të jetosh përgjithmonë… Sopoti, fshati më i bukur turistik, qe pakkush e ka dëgjuar. Dikur ka qenë një ndër fshatrat më me emër që ka ekzistuar prej shekujsh, por sot është në mëshirë të fatit […]

Ishulli Saint Thomas

Saint Thomas është një ishull në Detin e Karaibeve dhe territor i SHBA. Me vendndodhje në Ishujt Virgin, St. Thomas shquhet për plazhet dhe ‘shopping’, mëngjesin në shtrat, të gjitha në një ishull që u shërben si familjeve ashtu edhe çifteve. Festat e natës janë të kufizuara, kështu që do ndieni qetësi dhe rehati ndërsa vështroni […]

10 qytetet për një Shën Valentin romantik

1. Venecia Nëse Venecia nuk do të ekzistonte, do të na duhej ta shpiknim…dhe sërisht nuk do të kishim arritur dot kurrë të krijonim të njëjtin perfeksion. Arkitektura marramendase dhe gondolat e famshme veneciane janë ikonat e këtij qyteti fantastik dhe super romantik. Jo më kot Venecia qëndron prej shumë kohësh tashmë në krye të […]