Categories
Dieta

Si të humbim 3 kg në 7 ditë?

Dihet që mbipesha sjell pasoja të shumta në shëndet. Shumë njerëz ndërmarrin dieta ekstreme për të arritur në parametrat që ata dëshirojnë, por me dietën e mëposhtme mund të heqësh 3 kg për një javë.

Dietën do ta filloni të hënën deri të mërkurën, për të vazhduar përsëri me planin nga fillimi, pra pasi ta keni përfunduar ditën e mërkurë, filloni të enjten me planin e së hënës dhe kështu me radhë.

Ushqimet e lejuara në këtë dietë janë:

– perimet, si domate, speca, qepë, tranguj, kunguj, patëllxhan, lakër, karota, kërpudha

– vezët

– të gjitha llojet e mishrave

– peshku dhe frutat e detit

– 400 g rrush në ditë

– fruta te gjitha llojet

– 150 g mjaltë

– vaj ulliri

– ujë, çaj, lëngje te shtrydhur futash, pa konservante dhe shtesa ëmbëlsuesish.

Nuk lejohen:

– të gjitha llojet e sheqerit, çokollatë, kripë, majonezë.

Plani i ushqimit

E hënë

Mengjesi: 1 pjesë bukë integrale, dy pjesë gjoks pule, 1 l qumësht apo kos.

Paraditja: 200 g rrush të zi.

Dreka: 1 vezë, 250 g perime të ndryshme të shoqeruara me vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Pasditja: 200 g rrush të bardhë.

Darka: 150 g biftek viçi të pjekur me dy lugë vaj ulliri, 40 g bukë,

E martë

Mengjesi: 250 ml kos

Paraditja: 1 gotë lëng rrushi apo 150 g rrush të bardhë.

Dreka: 100 g mish të bardhë të pjekur, 250 g perime të përziera të erëzuara me një lugë vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Pasditja: 150 g rrush të zi.

Darka: 120 g biftek me mish peshku në skarë dhe 250 g sallatë me misër dhe karota të me erëza me vaj ulliri, uthull dhe lëng limoni, 50 g bukë.

E mërkure

Mengjesi: kos frutash.

Paraditja: 200 g rrush të bardhë.

Dreka: 100 g makarona me salcë domatesh.

Pasditja: sallatë frutash me mollë, dardhë dhe rrush.

Darka: 150 g djathë, 250 g perime të përziera me vaj ulliri, limon dhe uthull, 40 g bukë integrale.

Categories
Shëndet

Cila është koha e duhur për ushtrime?

Ushtrime

Koha më e mirë e ditës për të ushtruar apo koha e duhur për ushtrime është koha që juve ju leverdis më tepër.

Studime të shkuara thonin se ka përfitime në ushtrimin në mëngjes ose edhe vonë gjatë ditës.

Në fund të fundit, ne besojmë se koha e duhur është pjesë e preferencës së secilit nga ne, duke u bazuar në itinerarin e përditshëm, si dhe nga mënyra e jetesës.

Ekspertët këshillojnë që të zgjidhni një kohë që ju ndihmon të bëni ushtrimet si një pjesë e rregullt dhe të qëndrueshëm e rutinës suaj. Kjo është gjëja më e rëndësishme. Qoftë për aerobitë në ambientet tuaja, qoftë vrapi etj.

Gjithçka lidhet me gjetjen e ritmit tuaj

Pse disa nga ne janë njerëz të mëngjesit, ndërsa të tjerët nuk janë? Kjo ka shumë pak të bëjë me orën e brendshme të trupit tuaj, apo ritmet “ciklike”. Ritmet ciklike janë një cikël ditor i gjumit dhe i zgjimit. Është ky cikël që rregullon ndryshime fizike, mendore dhe të sjelljes brenda një periudhe 24-orëshe. Temperatura e trupit, tensioni i gjakut, dhe metabolizmi janë disa nga proceset fiziologjike që mund të preken nga ora e brendshme e trupit tuaj. Këto ritme të përgjigjet për ndryshimet në mjedisin dhe mund të vendosen dhe të rishkruhet. Ndryshimet në mjedis që mund të ketë një efekt mbi ritmet ciklike, të cilat përfshijnë butësia, errësira, temperatura brenda mjedisit, drita artificiale, përdorimin i një orë me zile për t’u zgjuar, koha e ngrënies dhe koha e duhur e ditës për ushtrime. Ora juaj personale mund të ndikojë në atë kohë të ditës që ju preferoni për të bërë ushtrime. Pra, a jeni një person i mëngjesit apo një “buf” nate?

Nëse ju jeni një person në mëngjes …

Hulumtimet sugjerojnë se ata që ushtrojnë në mëngjes kanë tendencë të jenë më të qëndrueshme në rutinën e tyre. Njerëzit të cilët ushtrojnë më parë gjatë ditës në përgjithësi dijnë të menaxhojnë kohën e tyre më mirë dhe ndihen më energjikë gjatë gjithë ditës.

Nëse ju jeni një “buf” nate …

Pasdite ose mbrëmja mund të jetë gjithashtu një kohë e përsosur për të bërë ushtrimet e duhura që ju nevojitet. Disa njerëz kanë gjetur se pasdite ose mbrëmja për to është më produktive dhe kjo i ndihmon të lehtësohen nga streset e ditës.

Categories
Shëndet

Si të largosh dëshirën për ëmbëlsira?

embelsiraShumica prej nesh e dinë se nuk është një ide e mirë të ngarkojmë trupin tonë me sheqerna, por përsëri nuk arrijmë të largohemi nga dëshira për të ngrënë ëmbëlsira dhe kjo kthehet thuajse në varësi.
Në fakt, një studim i fundit tregoi se ëmbëlsirat japin një sadisfaksion më të fortë neurologjik se sa kokaina. Studimet e ngjashme tregojnë se sheqernat mund të shkaktojnë simptoma të njëjta neurologjike si tërheqja nga nikotina, morfina dhe alkoolit. Tani më shumë se kurrë, ne po shohim më shumë krahasime midis sheqernave dhe drogës, kur është fjala për varësinë.

E për t’i përkeqësuar akoma më shumë gjërat, ne të gjithë përballemi me realitetin fatkeq se sheqeri është në dispozicion të furnizimit tonë si ushqim për dëshirat tona – 24 orë në ditë, mund ta konsumojmë gjatë gjithë ditës, kurdo të duam, madje edhe duke zëvendësuar vaktet normale. Dhe ,kulturalisht, ne shpesh përdorim sheqernat si një shpërblim ( p.sh., kur një fëmijë kryen detyrimet e tij në shkollë, merr nota të mira, sillet me edukatë etj. ai merr një ëmbëlsirë, çokollatë si shpërblim) ose ne i kemi sheqernat ushqimet thelbësore festive, në data dhe festa të rëndësishme: Viti i Ri apo bajramet me bakllava, kadaif, ditëlindjet me torta, Nevruzi me ashure apo Pashkët dhe Krishtlindjet me ëmbëlsira nga më të ndryshmet.

Duke pasur parasysh atë që ne tani dijmë për sheqernat nga këto studimet e fundit, si dhe disponueshmërinë e gjerë të produkteve të ëmbla që ekzistojnë në treg, ju mund të pyesniveten: ” A ka ndonjë shpresë?”, Mund të shkëputemi vërtetë nga zinxhirët e varësisë ndaj sheqerit”, “Si mund të mposht dëshirat për ta ngrënë?” etj. etj.
Përgjigja mund të jetë PO! Ja se si mund të nisim të distancojmë veten nga sheqeri dhe të fillojmë shërimin e trupit tonë:

 
Hapi 1 : Mos e zëvendëso sheqerin e vërtetë me sheqer artificial

Në një përpjekje për të siguruar ëmbëlsi por pa përfshirë kaloritë që ka sheqeri i vërtetë, prodhuesit krijuan ëmbëlsuesit artificialë. Këto ëmbëlsues janë fajësuar për shumë gjëra që na dëmtojnë, duke përfshirë idenë se ëmbëlsuesit artificiale në fakt mund të ndryshojnë mënyrën se si trupi reagon ndaj sheqeri , sipas një studimi në 2013 në revistën “Diabetes Care”. Një studim tjetër i realizuar në 2008 tek kafshët, zbuloi se minjtë që u ushqyen me ëmbëlsues artificialë, morën akoma më shumë kalori gjatë gjithë ditës dhe ,si rezultat, shtuan peshë.
Studiuesit gjetën se konsumi i ëmbëlsuesve artificialë, në thelb shkakton konfuzion në mes të zorrëve dhe trurit.

 
Hapi 2 : Fillo një regjim me ushtrime, stërvitje dhe shtoni qumështin në dietën tuaj

Ushqimi me shumë sheqer që kemi konsumuar ditë pas dite, e ka bërë akoma më të vështirë për të thyer zakonin, duke ndaluar së ngëni ato. Kjo do të thotë se, në qoftë se ju mbani karamele, biskota në shtëpinë apo në zyrën tuaj, ju do të doni ti hani ato, tundimi është i madh. Nëse është diku afër jush dhe ju keni një preferencë për to, gjasat janë të larta që ju do të doni të hani shumë prej tyre, dhe shanset janë edhe më të larta se ju do të ndiheni mjaft mirë pasi të hahet atë – të paktën për një kohë të shkurtër. Por, çfarë ndodh nëse ju mund të provoni atë ndjenja të mirë kënaqësie, në një tjetër mënyrë , pa të gjitha efektet negative të sheqerit?

Një studim, për shembull, ka treguar se konsumimi i proteinave hirrë ( një proteine ​​që gjendet te qumështi ) rrit serotonin ( një hormon që sjell ndjenjën e mirë, kënaqësinë)  dhe studime të tjera kanë treguar një rritje në nivelet e serotonin nëpërmjet ushtrimeve, stërvitjes, fiskulturës, fitnesit.

 
Hapi 3 : Thoni JO produkteve që reklamojnë të jenë pa yndyrë

Pse? Për shkak se prodhuesit ju shesin juve faktin se produkti është pa yndyrë – por jo pa sheqer.  Zgjidhja : Hani varietete të ndryshme- edhe sallata, por edhe mishin, gjalpin. Kuptohet në një masë të caktuar, pa e tepruar.Konsumimi me masë sjell ngropjen dhe evitimin e ngrënies së sheqernave.

 
Hapi 4 : Përmirësoni shprehitë tuaja të gjumit

Një studim i 2013 ka gjetur se ciklet tona të gjumit kanë të bëjnë shumë me faktin se zgjohemi për të ngrënë disa natën, ku gjasat sigurisht janë të marrim një karamele apo biskotë. Ne jemi gjithashtu më pak të afta për t’i rezistuar një numri të lartë kalorish në qoftë se ne jemi të përgjumur. Ndërsa dieta dhe ushtrimet kanë shumë të bëjnë me faktin e qëndrimit larg nga ëmbëlsirat, asnjëri prej tyre nuk do të jetë aq efektive në qoftë se ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm.

 
Hapi 5 : Mbani snacks ( ushqime të vogla) afër

Një taktikë që ka punuar me shumë është të mbash ushqime të shëndetshme me vete. Fruta, sanduiça të pregatitura në shtëpi, sallata në tasa etj.

 
Hapi 6 : Përtypni çamçakëz

Një hulumtim i vitit 2009 ka gjetur se njerëzit që përtypin çamçakëz shpesh, ose për të paktën 2 orë pasdite, arrijnë të reduktojnë  dëshirat e tyre për ëmbëlsira. Ndërsa studimi përdorur një shumëllojshmëri çamçakëzësh pa sheqer, ajo ofron një taktikë interesante, ndoshta për të reduktuar dëshirat tuaja të ëmbël, së paku kur s’keni mundësi të realizoni ndonjë nga pikat më lart.

 

Përgatiti: Deada Hyka

Bazuar në studimet e Kristin Kirkpatrick, Cleveland Clinic Wellness

Categories
Dieta

Dieta: të humbësh 9 kg për 14 ditë

DietNëqoftëse kjo dietë do të ndiqet në mënyrë rigoroze për 14 dite, ju do të humbisni 9 kg. Kjo dietë njihet ndryshe si dieta e famshme nga Instituti Gjerman i Ushqimit. Efekti i saj: ndikon në metabolizmin tuaj dhe si pasojë ju nuk do t’a merrni përsëri peshën e humbur për tre vitet e ardhshme. Nqs në dietë janë disa ushqime që nuk i hani, ju kërkojmë ndjesë, por duhet ti hani sepse nuk lejohet ti shmangesh asnjë produkti të mëposhtëm. Ju mund të pini sa te doni kafe të zeze pa sheqer, uje. Mbani mend se `sallata jeshile` nënkupton edhe perimet që klasifikohen jeshile.

DITA E PARE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht.

Dreka: Dy veze te ziera dhe spinaq pa kripë.

Darka: Nje biftek I madh zgare, ose 3 te vegjël, sallatë jeshile dhe cdo lloj fruti.

DITA E DYTE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Një biftek mesatar zgare, sallatë dhe cdo lloj fruti.

Darka: Mish të bardhë (pule) ne sasi të kufizuar.

DITA E TRETE:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Dy veze te ziera, sallatë dhe domate të freskta

Darka: Mish i bardhë dhe sallatë.

DITA E KATERT:

Mengjesi: Kafe e zezë pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Një veze e zierë, karrota, djath I njomë.

Darka: Fruta të freskta dhe kos natyral

DITA E PESTE:

Mengjesi: Karrota të grira me limon dhe kafe e zezë.

Dreka: Peshk me avull dhe domate të freskta

Darka: Një biftek I madh zgare dhe sallatë jeshile

DITA E GJASHTE:

Mengjesi: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumësht dhe një fetë të hollë buke të thekur.

Dreka: Gjysëm pule të pjekur në zgarë

Darka: Dy vezë te ziera dhe karrota të grira

DITA E SHTATE:

Mengjesi: Caj me limon pa sheqer, ose qumësht

Dreka: Një biftek zgare dhe fruta të freskta

Darka: Cfare të doni

DITA E TETE DERI E 14-të:

Fillon duke përsëritur përsëri 7 ditët e para të dietës, e pas këtyre dy javëve mund të filloni të hani normalisht por sigurisht duke u përmbajtur dhe ushqyer me zarzavate e fruta.

Categories
Dieta

Si ta largoni dhjamin nga trupi?

Aktiviteti i rregullt fizik përveç se ndihmon në ruajtjen e shëndetit, ndihmon edhe në shkrirjen e dhjamit dhe ndërtimin e një trupi muskulor dhe tërheqës, njofton “Zëri”. A e dini cilat janë këshillat për të hequr më shpejt shtresat e dhjamit të depozituara në trup?

– Ushtrimet: Kur ushtroni me intervale ju i jepni aktivitetit tuaj fizik shpërthime të menjëhershme në intensitet. Studimi, i publikuar në “Journal of Applied Physiology”, ka gjetur se pas një stërvitjeje në intervale sasia e yndyrave të djegura në një orë gjatë ushtrimeve të lehta është shtuar për 36 për qind. Këto shpërthime në ushtrimet me intensitet të lartë djegin më shumë yndyrë se sa ushtrimet e vazhdueshme me ritëm të lehtë. Për ta ndryshuar trupin, ju duhet ta shkundni atë. Ndarja e aktivitetit fizik në dy seanca stërvitore nga 20 minuta gjatë ditës mund të jetë më efektive se sa një orë në palestër, pasi metabolizmi juaj rimerr energji pas një ose dy orësh pas aktivitetit të parë. Andaj, koha është në favorin tuaj.

– Pakësoni stresin: Stresi mund të jetë një kontribuues i madh i belit të gjerë. Një studim i universitetit të Kalifornisë ka lidhur kortizolin, hormonin e stresit që nxit urinë dhe inkurajon grumbullimin e yndyrës rreth belit, me stresin emocional dhe rrethues. Mënyra më e mirë për të luftuar kortizolin është ta pakësoni stresin në jetën tuaj. Gjeni një aktivitet që ju kënaq dhe i cili ul nivelet e stresit tuaj. Disa aktivitete që janë dëshmuar se reduktojnë stresin janë joga, ose ecjet e gjata me miq të mirë.

– Provoni sporte të reja: Sfidoni trupin tuaj duke provuar sporte të reja ose orë stërvitore. Edhe nëse ju jeni një vrapues i dedikuar, një aktiviteti i ri sigurisht se do të ndihmojë forcimin e muskujve tuaj në një mënyrë të re dhe do të “shkundë” trupin tuaj për t’u aktivizuar më shumë.

– Flini mjaftueshëm: E mbani mend kortizolin? Edhe mungesa e gjumit shton nivelet e këtij hormoni. Kërkuesit nga Universiteti i Chicago-s thonë se mungesa e gjumit po ashtu shton nivelet e insulinës dhe e bën më të vështirë përpunimin e karbohidrateve gjatë ditës. Gjumi është koha juaj për të rimbushur bateritë të cilat mbajnë metabolizmin tuaj aktiv. Flini së paku gjashtë orë gjatë natës për t’u zgjuar të freskët dhe të gatshëm në mëngjes.