Artriti dhe disa ushqime që e luftojnë atë

Çfarë është artriti rheumatoid dhe si shfaqet? Artriti rheumatoid është një sëmundje kronike që prek artikulacione (kyçe) të shumta të trupit të njeriut. Është një ndër sëmundjet më të përhapura inflamatore që karakterizohet nga një ecuri valë-valë, me periudha acarimi dhe qetësie. Kjo lloj prekjeje karakterizohet nga dhimbje, skuqje, ënjtje dhe ngurtësim në lëvizjen e […]

Vaj ulliri me speca djegës / Receta dhe dobitë

Vaji i ullirit, me specat djegës të kuq janë një mrekulli për shëndetin tuaj dhe kurojnë probleme që lidhen me shtyllën kurrizore, reumatizmën, deformimet e kockave etj. Vaj i specave djegës ka veprim stimulues, zgjeron kapilarët, rrit qarkullimin e gjakut, rrit metabolizmin dhe ndikon në procesin rigjenerues të epidermës së lëkurës. Do t’ju duhen: -10 […]

Maskë për flokë të ashpër me banane

Maskat të bëra vetë në shtëpi janë një mënyrë perfekte për të rikthyer në jetë flokun e dëmtuar, për ta bërë të shkëlqyer dhe të butë, pa dëmtime kimikatesh apo produkte të shtrenjta parukerie. Të bësh një maskë për flokë të ashpër nuk është e vështirë dhe s’kërkon aftësi të mëdha, për sa kohë që […]

Vaj ulliri për lëkurë të shëndetshme

Përdorni vaj ulliri për lëkurë të shëndetshme! Vaji i ullirit është i pasur me vitamina, anti-oksidantë të cilët janë shumë të mirë për lëkuren. Përdorimi i rregullt i vajit të ullirit ndihmon lëkuren tuaj të jetë e butë dhe me shkëlqim, pakson rrudhat dhe tonifikon atë. Cilët janë përbërësit e mirë që përmban vaji i […]