Categories
Kuzhina

Tavë kosi

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Tave KosiPërbërësit për tavë kosi:

500 gr mish qingji apo mish vici
1 lt kos
½ e filxhanit të kafës, oriz,
3 vezë
2 lugë supe, miell
kripë dhe piper sipas dëshirës

 

 

Metoda e pregatitjes:

Mishi duhet të lahet, fshihet, të pritet në racione dhe të vihet në një tavë, ku duhet të hidhet gjysma e gjalpit dhe kripa me piperi.

Të piqet në furrë me teperaturë 180 gradë duke i spërkatur pjesët e mishit me lëngun e tij (më parë mishi të zihet për 30 min, në një tengjere). Para se të përfundojë pjekja (15 min ) mbi tavë hidhet orizi dhe pak lëng mishi dhe 1/2 gotë uj i nxehtë. Hiqet nga furra dhe lihet që të ftohet pak.

Ndërkohë në një tas porcelani hidhet kosi dhe kripa.
Vezët tunden mirë një nga një dhe së bashku me miellin shtohen pa ndaluar përzierjen.

Në fund i hidhet pjesa e mbetur e gjalpit.
Kjo masë vihet në tavë, përzihet mirë që të trazohet me copat e mishit dhe me orizin, dhe futet sërish në furrë për rreth 15 min. Kjo serviret për 4 persona.

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *