“Tesla do fillojë të ndjejë dhimbjet” – shprehet pronari i Jaguar I-Pace Team

Jaguar shpreson se I-Pace do të jetë tepër kompeditive, si në pista ashtu edhe në dyqane.

Viti që vjen, pritet një vit goxha i mirë përsa i përket makinave elektrike të grupit Jaguar Land Rover. Range Rover Sport i ri P400e, pati goxha sukses pas prezantimit në L.A Auto Show, dhe hodhi hapin e parë të madh drejt elektrifikimit. Vitin që vjen, Jaguar I-Pace do ti shtohet gamës, SUV i parë 100% elektrik nga britanikët.

Veç të tjerave, në L.A Auto Show u prezantua edhe modeli i dedikuar për motorsport i quajtur I-Pace eTrophy. Debutimi i saj do të bëhet vitin e ardhshëm si makinë suporti në Formula E.

Në një bisede të hapur me Bobby Rahal, veteran i motorsportit dhe pronar i Jaguar I-Pace Team, ai u shpreh hapur për zhvillimin e teknologjive të tilla. Për të, ky është “një territor i ri”. Ai ka qënë menaxher dikur në skuadrën e Jaguar në Formula 1, dhe sot, pak vite më pas, ka ndërruar pak fare drejtimin.

“Unë mendoj se do të jetë gallatë dhe sfiduese, por ne jemi gati për t’a përballuar. Idea është që të fitojmë.” – u shpreh ai.

Skuadra Rahal Letterman Lanigan Racing Team do të “hedhe në fushë” dy makina përgjatë sezonin 2018/2019.

Rahal jo vetëm që është një ekspert i garave, por edhe një dealer i çertifikuar i Jaguar.

“Disa prodhues e kanë kuptuar pak vonë realitetin e re. Por sot, nëse sheh kompanitë këtu, të gjitha janë bërë elektrike.” – shprehet ai.

Me një autonomi prej rreth 220 miliesh ose 350 kilometrash, me një motorr 90 kWh, dhe përshpejtim 0-100km/h për sekonda, I-Pace bëhet rival i drejtpërdrejtë i Tesla Model X. Ai beson se ndërkohë që kompanitë e tjera do të prodhojnë për masën, Tesla do të dështojë në këtë drejtim.

“Me intuitën time unë mendoj se Tesla do t’i ndjejë dhimbjet më shumë nga të gjithë.” – shprehet Rahal.

“Njerëzit zgjedhin Tesla sepse askush më parë nuk e ka patur atë. Tani ata kthehen tek Mercedes apo Jaguar, apo Land Rover apo çfarëdo që ka qënë. Struktura që këto kompani kanë është më e mirë se ajo e Tesla…sepse Tesla nuk ka një të tillë.”

Që të shohim se si I-Pace do të veprojë kundrejt Tesla, do ta shohim 3-mujorin e dytë të vitit 2018.

Similar Posts