Categories
Dieta

Ushqime për dobësim; mënyra më e mirë për të humbur peshë

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Keni pyetur veten së fundmi ‘si të dobesohemi‘?

Të ashtuquajturat super-ushqimet, janë ushqyese dhe dhënëse energjie që ndihmojnë në ndërtimin e kockave, parandalimin e sëmundjeve kronike, përmirësimin e shikimit tuaj dhe madje edhe të mbajturit e mendjes suaj të mprehtë. Por, gjithashtu këto janë ushqime për dobësim, që ju ndihmojnë për të humbur peshën e dëshiruar.

Kush janë ata?

1. Portokalli:

Portokalli është i pasur me vitaminën A, i jep trupit energji, shije dhe mbrojtje.

portokall

 

2. Fasulja e zezë

Një filxhan me 15 gr të tilla e ndihmon trupin të marrë shumë proteina dhe të mos shëndoshet.

grosha e zeze

 

3. Avokado

Avokado ka elementë të shëndetshme që e ndihmojnë trupin të ndihet i ngropur.

avokado

 

4. Salmoni

Në ndryshim nga mishi i kuq, salmoni ka proteina të shëndetshme dhe tepër ushqyese.

salmon

 

5. Brokoli

Ashtu sikurse edhe shumë perime të tjera jeshile, e gatuar apo sallatë, brokoli është e pasur me fibra dhe parandalon shëndoshjen.

 

brokoli

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *