Kuzhina

Zupa me biskota dhe rrush të thatë

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Zup-a është një ëmbëlsirë e lehtë si në shije, ashtu edhe në pregatitje. Kremi bazë i zup-it mund të përdoret edhe si mbushje në të tjera ëmbëlsira, një varjant i ngjashëm me kremin e pastçerisë.

Përbërësit:

1.5 L qumësht

2 të verdha veze

12 lugë gjelle sheqer

7 lugë gjelle niseshte

1 lugë kafeje vanilje

100 gr rrush të thatë

1 pako biskota të thjeshta.

Përgatitja:

Përpara së gjithash marrim rreth 6 tasa/gota dhe në fundin e tyre copëtojmë disa biskota dhe i shtojmë edhe disa kokrra rrush të thatë.

Më pas në një tenxhere të madhe hedhim qumështin, 2 të verdhat e vezës, sheqerin dhe niseshten. E vendosim tenxheren në zjarr dhe fillojmë ta trazojmë pa ndërprerje në mënyyrë që mos të na ngjisi fundi. Ky proces kryhet në zjarr mesatar. Gjat kohës që e trazojmë vërejmë që masa fillon të trrashet dhe merr pamjen e një kremi. Në këtë moment shtojmë vaniljen dhe e trazojmë sërisht duke u kujdesur që masa të mos na ngjis. Në këtë moment e heqim tenxheren nga zjarri dhe fillojmë të mbushim me të gotat me ndihmën e një garuzhdeje. Për ta bërë akoma më të shijshme e mbushim gotën deri në gjysëm, shtojmë një shtresë më biskota dhe rrush të thate dhe shtojmë përsëri nga kremi i përftuar. Në fund mund të therrmojmë disa biskota në qendër të gotës, ose mund të përdorim pak shllak për dekorim. I lëmë të ftohen zupat në temperaturë ambjenti dhe më pas i vendosim në frigorifer.

Përgatiti: Romina Ziu

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Comment here